Píšu povídky, píšu básně… tentokrát na téma Já a můj hrdina

/24.06.2019/  

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uh. Hradišti v tomto školním roce vyhlásila literární soutěž pro žáky 1. a 2. stupeň základních škol, které se zúčastnilo 234 dětí od první do deváté třídy z celého Zlínského kraje. Vyhodnocení výsledků proběhlo v pondělí 17. června v sále uherskohradišťského kina Hvězda. Kromě literární soutěže zde byly vyhlášeny také výsledky výtvarné soutěže Ex-libris 2019. V literární soutěži byli mezi oceněnými také žáci naší školy. Ve 3. kategorii: poezie 6.–7. tříd se na 2. místě umístila Dorota Bučková ze 7. A. Ve 4. kategorii: poezie 8. – 9. tříd se na 3. místě umístil Marek Buráň z 9. A. Ve 4. kategorii: próza 8. – 9. tříd se na 3. místě umístila Adéla Konečná z 9. C a čestné uznání získala Amálie Ševčíková z 9. A. Po slavnostním předání cen zúčastnění žáci zhlédli film Pohádky naruby podle knihy oblíbeného autora Roalda Dahla. Všem vítězům gratulujeme a přejeme jim, aby i nadále pozorovali svět kolem sebe a přenášeli své zážitky do literární podoby. Jako ukázku přidáváme závěrečnou část oceněné básně Doroty Bučkové ze 7. A...

Dagmar Vichorcová


Matematický trojboj

/24.06.2019/  

Tak bychom mohli nazvat tři matematické soutěže, které jsou pro pátý ročník organizovány. Trojboj začíná školním kolem Matematické olympiády, pokračuje celorepublikovým kolem Matematického klokánka a končí okresním kolem Pythagoriády. Pro borce, kteří se umístili na vítězných pozicích okresních kol olympiády a Pythagoriády, čekají krajská kola. Tento školní rok se zúčastnil  matematického trojboje Jakub Jurča z 5.A. Je nejen výborný  matematik, ale  i sportovec - fotbalista. V Matematické olympiádě a Pythagoriádě vyhrál s přehledem okresní kola a v krajských kolech obsadil krásná druhá místa. Za skvělou reprezentaci mu ředitel školy udělil pochvalu ředitele školy.

Blahopřejeme mu a přejeme hodně dalších matematických i fotbalových úspěchů. Jsme hrdí, že „kope“ za naši školu.

Zuzana Šopíková

 

5. ročník školní vědecké konference

/24.06.2019/  

V úterý 5. 6. se uskutečnil další ročník vědecké konference pro žáky prvního a druhého stupně. Tentokrát se sešlo 27 dětí s dvanácti pracemi. Jako publikum se přišli na ně podívat jejich spolužáci, kteří jim mohli pokládat po prezentaci otázky. Publikum a ostatní prezentující nejvíce zaujalo téma Atentát na Heydricha (David Machala, Patrik Janiga), Bermudský trojúhelník (Štěpán Mlčoch, Martin Kubiš) nebo Potkan (Klára Novotná, Žaneta Kumpová). Velký potlesk sklidila skvělá prezentace o kudlance nábožné od Edity Bábíčkové. Herečku Emmu Charlotte Duerre Watson představila Tereza Chmelařová. Mohli jsme se seznámit i s životopisem jednoho zakrslého králíčka jménem Perla v podání - Monika Guričová, Markéta Kubíková, Lenka Blahová. Že existují mořské krevety to ví každý. Ale že žijí na naší planetě i sladkovodní krevetky  a že je můžeme i chovat v akváriu, o tom jsme se dozvěděli až na konferenci přímo od jejich chovatelky Patricii Žilincové. Super plakát  a spoustu informací o morčeti domácím nám přinesla trojice  Kristýna Nováková, Zuzana Hladišová, Stella Janská. Nechybělo i sportovní téma. Se svými osobními zkušenostmi z parkuru se s námi podělil Vilém Borák. Taky jsme zabrouzdali do technické historie.  V prezentaci „Počítač“ nám představil Tobiáš Patka nejen vnitřnosti jednoho z prvních počítačů, ale i svoji velkou lásku k tvorbě filmů. K ekologické problematice se se svým názorem na plasty prezentovala Stella Kelíšková. Tereza Kadlčíková nám představila zpěvačku Sabrinu Carpanter.

Výše uvedené žákovské prezentace dokládají tématickou pestrost.  Odborná porota tak měla i tento rok těžké rozhodování. Přesto vybrala tři nejlepší  přírodovědné  práce: prezentaci „Kudlanka nábožná“ od Edity Bábíčkové, „Potkan“ od  Žanety  Kahounové a Kláry Novotné, „Morče domácí“ od trojice dívek ve složení Kristýna Nováková, Zuzana Hladišová, Stella Janská. Ve společenskovědní a technické sekci ocenila tři prezentace:  „Atentát na Heydricha“ od Davida Machaly a Patrika Janigy, „Počítač“ od Tobiáše Patky a prezentaci Terezy Chmelařové o herečce  Emmě Charlotte Duerre Watson.
Na závěr obdrželi všichni prezentující certifikáty a pozvání na přírodovědní výlet do ZOO Lešná, kde byl pro ně připraven projekt „Voda je náš život“.

Děkujeme všem prezentujícím za zajímavé a přínosné dopoledne a přejeme jim do dalšího školního roku hodně elánu v objevování a zkoumání. Divákům děkujeme za skvělou atmosféru a paní zástupkyni Jitce Hudečkové za pomoc v odborné komisi.

Zuzana Šopíková

 

Horké dopoledne strávené soutěžemi v parku

/24.06.2019/  

Jednoho horkého dopoledne předminulého týdne naši malí prvňáčci dostali pozvání od svých spolužáků z 9. A, aby společně prožili v místním městském parku pohádkové dobrodružství. Ve středu 12. června se tedy prvňáčci v 9 hodin ráno dostavili do parku za školou. Nejdříve se rozdělili do skupinek po čtyřech nebo pěti „dobrodruzích“. Každé skupince byl přidělen jeden starší „velitel“ z deváté třídy a už nezbývalo nic jiného, než aby se skupinky postupně vydaly na jednotlivá stanoviště, kterých bylo po parku rozmístěno celkem osm. Prvňáčci plnili nejrozmanitější úkoly, jako byla třeba (jimi zvolená za nejlepší úkol) Kimova hra, zahráli si proti svým zkušeným velitelům pohádkové pexeso, skládali podle jmen autorů nejznámější dětské knihy na časový limit, připomněli si oblíbené pohádkové dvojice (jako třeba Pat a Mat, Bob a Bobek…), v osmisměrce hledali jména pohádkových postav. Na posledním stanovišti si vyráběli podle důmyslného návodu vlastní záložku do knížky.  Po vyplnění všech úkolů se skupinky vrátily do cíle a deváťáci vyhodnotili žáčky s nejvíce dosaženými body. Na prvním místě se umístila skupinka Tomáše Kreisla ve složení: Ondra Kratěna, Michaela Koželuhová,  Matyáš Kunčar z 1. A a Valerie Vlčnovská z 1. B. Všichni dostali sladkou odměnu a s pocitem nádherně prožitého dopoledne se odebrali na oběd (dali si buď sekanou s brambory, nebo jogurtové knedlíčky s čokoládovou smetanou). Rovněž jako našim nejmenším se také deváťákům dopoledne velmi líbilo a tak se knihovnický tým těší na další příjemně strávený čas s našimi nejmenšími spolužáky;-).

Ondřej Machálek a Kryštof Švehlík, 9. A

Fotogalerie

 

Pohár starosty Uherského Brodu

/19.06.2019/  

30. května se žáci 1. stupně, tak jako každý rok, zúčastnili atletických závodů Pohár starosty Uherského Brodu. Osmičlenné družstvo naší školy si poměřilo své síly a schopnosti se sedmnácti dalšími družstvy ze čtrnácti škol Uherskobrodska. A bylo úspěšné! Vybojovalo pohár za 3. místo. Pohár starosty za 1. místo si odnesli sportovci z Nivnice, na 2. místě byla ZŠ Pod Vinohrady.
Za naši školu závodili druháci Anička Pochylá a Ondra Dolan, třeťáci Diana Gregovská a David Václavík, čtvrťáci Anička Bartečková a Tomáš Mihel a páťáci Sofie Horáková a Martin Kubiš.
Nebojovalo se jenom o poháry pro nejlepší družstva, ale také o medaile za jednotlivé disciplíny. Nejcennější kov si odnesla Sofie Horáková za skok do dálky. Ta dokonce “přeskočila” i kluky a svým výkonem 4,36 m vytvořila rekord závodů. Sofie získala i stříbrnou medaili za sprint. Dvě medaile vybojovala i Dianka, 2. místo v hodu plným míčem a 3. místo ve sprintu a Anička Bartečková, 2. místo v hodu míčkem a 3. místo ve sprintu. David získal stříbrnou medaili za 2. místo ve sprintu a Anička Pochylá bronzovou medaili za 3. místo ve skoku z místa.

Všem našim sportovcům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Jana Bičanová

Fotogalerie

 

Regionální plavecká soutěž

/12.06.2019/  

Regionální plavecká soutěž je pro naši školu vždy parádní sportovní  zážitek. I tento rok jsme si vedli velmi dobře, byť nám obhájení putovního poháru nevyšlo. Obsadili jsme 2. místo. Všem zúčastněným dětem od 1. do 5. ročníku moc děkujeme za účast jak v soutěži jednotlivců, tak v soutěži štafet. Musíme se však rozloučit s páťáky, kteří nás už příště nemohou reprezentovat. Sofi, Stello, Verunko a Jakube – skvěle jste 5 let prezentovali naši školu.
O putovní pohár jsme se přetahovali se školou v Havřicích.  Havřičané – gratulujeme..

Mgr. Eva Kryštofová

Foto

 

Osmáci a předškoláci v akci

/10.06.2019/  

V úterý 4. června 2019 odpoledne se opět měli možnost setkat naši osmáci s budoucími prváčky při společném programu. Další setkání v rámci projektu Patron – Mám toho, kdo mně pomůže bylo důležité nejen pro rodiče předškoláků, kteří obdrželi od vedení školy, vedoucí školní jídelny, vedoucí družiny a budoucích třídních učitelek řadu užitečných informací, ale i pro budoucí prváčky, kteří se za asistence našich osmáků podívali do svých budoucích tříd. V každé ze tříd strávili půlhodinku, během níž prostřednictvím zábavných aktivit blíže poznali obě budoucí třídní učitelky a vyzkoušeli si trpělivé sezení v lavici při vyrábění papírové kočičky, která na ně bude v září ve škole čekat. Na naše nejmladší žáky se budou těšit budoucí paní učitelky a také budoucí žáci devátých tříd, kteří se ujmou role patronů – průvodců a ochránců v náročném období prvního roku školní docházky.

Blanka Kňazejová, Kateřina Janků, Zuzana Šopíková

 

Výměnný pobyt žáků v německém Kranichfeldu aneb...

/05.06.2019/  

Učíme se toleranci a humanismu od našich významných rodáků a ze společné historie
Ve dnech 20.5. - 24. 5. 2019 se skupina 21 žáků ze ZŠ Mariánské náměstí za doprovodu 3 vyučujících - paní učitelky Hudečkové, Uhrové a Šišperové vydala na výměnný pobyt do partnerské školy "Anna Sophia" v Kranichfeldu v německém Durynsku. Naše vzájemné setkávání probíhá již od roku 2009, tedy již 10 let.
Tentokrát však mělo ještě hlubší podtext. V rámci projektu „Učíme se toleranci a humanismu od našich významných rodáků a ze společné historie“, financovaném díky podpoře Česko-Německého fondu budoucnosti, jsme pátrali po životních osudech našich rodáků, kteří byli vězněni nebo popraveni v koncentračním táboře Buchenwald. Tento koncentrační tábor se nachází pouhých 12 km od naší partnerské školy, u města Výmaru. Naše pozornost se soustředila na 6 osobností: pana starostu Bohuslava Lužu, náčelníka Orla pana Antonína Hrubého a 4 židovské obchodníky pány Pavla Kortnera, Ervina Löwyho, Viktora Schöna a Leo Böcka. Byli jsme nesmírně překvapeni jejich osobní statečností a vlastenectvím, hodnotami, kvůli kterým dokázali obětovat svůj život za svobodu nás všech. S osudy židovské komunity jsme se nejprve seznámili prostřednictvím interaktivní vycházky Iwalks, o všech zmíněných osobnostech jsme vytvořili prezentace v jazyce českém i anglickém. Výsledky našeho pátrání jsme se nejprve snažili předat našim žákům 8. a 9. ročníku formou prezentace v češtině. Našim německým partnerům jsme vše odprezentovali v angličtině. Byli jsme dojati zájmem vedení partnerské školy, kdy samotnými průvodci po koncentračním táboře Buchenwald nám byly německé děti pod vedením paní ředitelky, která zakoupila všem 42 studentům bílé květy k uctění piety. Ve všech zúčastněných zanechala návštěva tohoto smutného místa hluboký emoční prožitek. Do životních příběhů jednotlivých osobností mohou nahlédnout i ostatní žáci naší školy a rodiče prostřednictvím výstavy dobových fotografií a dokumentů, která se nachází v 1. patře budovy školy.
V následujících dnech našeho pobytu nás tradičně čekal další zajímavý program, a to návštěva výmarského muzea, aqua parku Avenida Therme, radiostanice  MDR v Erfurtu či „town rallye“ ve smíšených skupinkách po erfurtských památkách. Svoji zručnost a pohotovost jsme si vyzkoušeli v Active parku v v Hohenfeldenu.
Naše poslední partnerské setkání nás ujistilo, že partnerství a přátelství napříč národy má smysl rozvíjet i nadále, neboť právě porozumění, hlubší poznání a sblížení pomáhá odstranit bariéry, které byly vytvořeny  pohnutou historií obou našich zemí a  dává naději na lepší budoucnost našich dětí ve společné Evropě.

Poděkování za zdárný průběh patří všem, kteří se na přípravě návštěvy podíleli: vedení školy, německému týmu, rodičům, kolegům, paní Anetě Kastnerové za obětavost a vysoce kvalitní zpracování fotodokumentace k projektu a především našim žákům za vzornou reprezentaci školy v zahraničí.    

Zdeňka Uhrová, koordinátorka projektu

Fotogalerie

 

Soutěž v Malování na PC

/05.06.2019/  

Dne 4. června se vydali naši sedmáci Lucie Hanáčková, 7.B a Filip Cahel, 7.A. na Gymnázium do Uh. Hradiště na soutěž v programu Malování. Úkolem bylo nakreslit obrázek podle předlohy a druhý obrázek volně na téma Párty. Hodnotila se kreativita a technické provedení obrázku s využitím různých funkcí programu Malování. Lucie se umístila na 1. místě, Filip měl jako jeden z nejlepších zpracovaný obrázek podle předlohy, ale ztratil pár bodů na obrázku na volné téma. Přesto se umístil na pěkném 7. místě. Oběma soutěžícím gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 

Vyhlášení výsledků krajské literární soutěže

/05.06.2019/  

Slavnostní dopoledne si ve středu 5. června 2019 užila společně s rodiči, učiteli a knihovníky třicítka mladých autorů Zlínského kraje v Galerii Joži Uprky v Uherském Hradišti. V těchto prostorách vyvrcholila tradiční dětská literární soutěž pro děti do 15 let. Do letošního ročníku se zapojilo 631 dětí, které zaslaly své práce do regionálních kol pořádaných Knihovnou Kroměřížska, Masarykovou veřejnou knihovnou ve Vsetíně, Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně a Knihovnou Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. V této velké konkurenci se podařilo obstát žákyni naší školy Dorotce Bučkové ze třídy 7. A, která do soutěže poslala jednu velmi zdařilou prózu a také jednu originální báseň. Se svojí básní nazvanou William Shakespeare získala krásné třetí místo. Kromě diplomu a věcných cen si odnáší také skvělý pocit a chuť do dalšího psaní. K tomuto úspěchu Dorotce velmi gratulujeme!

Kateřina Janků

Fotogalerie

 

Krajské kolo OVOV v Otrokovicích

/03.06.2019/  

Naši žáci, družstvo a jednotlivci, si zajistili postup na krajské kolo OVOV, a tak se 29. května vydali do Otrokovic poměřit své síly s těmi nejlepšími závodníky z jednotlivých okresních kol. Čekaly nás zbývající disciplíny desetiboje OVOV, a to leh-sedy, shyby, hod kriketovým míčkem, skok daleký, sprint 60 m a volitelná disciplína 1000 m nebo driblink. Celé sportovní klání se uskutečnilo opět za přítomnosti Šárky Kašpárkové, Michala Pogányho a dalších členů OVOV. Snad poprvé po dlouhé době, co se OVOV účastníme, bylo nebývale chladné počasí, zahřát prochladlé svaly a podat výborné výkony bylo obtížné.
Naši školu reprezentovali ti, kteří si vybojovali postup z okresního kola, a to v jednotlivcích Alžběta Šišáková a Edita Bábíčková, družstvo v nezměněném složení - Nela Bábíčková, Stela Kutnarová, Simona Vokšická, Karolína Baranyaiová, Ondřej Machala, Marek Žižka, Kristián J. Cibulka a Kuba Milička.
Ačkoliv jsme podali v některých disciplínách kvalitní výkony, stačilo to v krajském kole jen na 10. místo družstva. Tentokrát jsme odjížděli bez medaile, ale musíme pochválit holky, které individuálně dosáhly velmi dobrých výsledků. Stela a Edita obsadily 5. místo, Bětka 6. místo, Nela 7. místo.
Děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme k dosaženým výsledkům a umístěním.

za kabinet Tv Martina Bábíčková

Výsledky

Fotogalerie

 

Co v mládí přečteš, v dospělosti využiješ

/03.06.2019/  

Konec školního roku se nezadržitelně blíží a tak si členové knihovnického kroužku připravili pro žáky prvního stupně krátkou anketu týkající se čtenářských dovedností. Anketa měla ukázat všeobecný zájem dětí o knihy. Zapojilo se do ní 206 žáků prvního stupně. Na základě výsledků ankety jsme zjistili, že naši školní knihovnu pravidelně navštěvuje 130 žáků.  Dále jsme zaznamenali, že průměrný žák na prvním stupni čte doma třikrát týdně. Tato anketa nám také odhalila, že nejvíce čtenářů je ve třídě 5. A. Jedna z otázek byla zaměřena na údaj, jestli dětem čtou (nebo četli) dospělí. Tady se prokázalo, že velkou převahu při četbě mají maminky a jsou také prvním impulsem dětí ke čtení. Mezi nejoblíbenější knihy našich mladších spolužáků patří Deník malého poseroutky a Deník mimoňky.  Tyto série knih jsou v naší knihovně téměř stále vypůjčené. Dále je to Harry Potter, Děti z Bullerbynu a knížky o zvířátkách (např. Ztratilo se koťátko), chlapci rádi čtou životopisy známých fotbalistů.  Zajímalo nás také, který žák v jednotlivých třídách byl nejlepší čtenář. Zde jsou výsledky našeho průzkumu, o který se hlavně zasloužila Veronika Bistrá z 9. C: Gabriela  Kmeťová z 1. A, Adriana Řepová, Eliška Talašová, Petra Nováková, 1. B; Vojtěch Baďura, 2. A; Anna Pochylá, 2. B; Natálie Johaníková, 3. A; Veronika Pazderová, 3. B; Adéla Kastnerová, 4.  A;  Antonie Ševčíková, 4. B; Tobiáš Patka, 5. A; Vojtěch Vlčnovský z 5. B. Tyto čtenáře chceme pochválit a věříme, že příští školní rok se počet jmen rozšíří.

Nakonec nám anketa pomohla vybrat nové knížky do školní knihovny. Za tento školní rok bylo do školní knihovny nakoupeno 54 nových knih.

Za školní knihovnu Tomáš Kreisl 9.A

Fotogalerie

 

Olympiáda 1. stupně

/03.06.2019/  

V úterý 21. května se na atletickém stadionu v Uherském Hradišti konala Olympiáda 1. stupně. Závodilo se ve čtyřech kategoriích. Naši školu reprezentovali v kategorii mladších chlapců Jakub Houba, David Mácha, David Václavík a Patrik Chvíla, v kategorii mladších dívek to byly Diana Gregovská, Viktorie Vidrmanová, Lucie Kavková a Natálie Šenková, v kategorii starších chlapců Tomáš Mihel, Martin Kubiš, Nhat Vi Nguyen a Jakub Jurča a v kategorii starších dívek Kristýna Nováková, Sofie Horáková, Anna Bartečková a Milena Zancová. V konkurenci 19 škol z celého okresu, včetně hradišťské ZŠ Sportovní, si naši žáci vedli velmi dobře. 1. místo a zlatou medaili si vybojovaly Natálka Šenková v běhu na 600 m a Sofie Horáková ve skoku do dálky, na 3. místě se umístili David Václavík v hodu kriketovým míčkem a Tomáš Mihel v běhu na 50 m. Štafeta našich starších dívek byla druhá. Za zmínku stojí i páté místo Davida Máchy a Viktorky ve skoku do dálky. I výkony ostatních byly velmi dobré. Většina se umístila v první půlce výsledkové listiny. Všichni naši sportovci si zaslouží pochvalu za bojovnost a reprezentaci školy.

Jana Bičanová

Foto 1, foto 2

 

Projekt: Televize ve vaší škole

/17.05.2019/  

Ve středu 15. 5. uspořádala Česká televize workshop pro žáky 2. stupně a pedagogy na ZŠ Mariánské náměstí. Žáci pod vedením žurnalistů ČT připravili reportáž o projektu „Patron – Mám toho, kdo mně pomůže“. Jedná se o projekt vzájemné spolupráce žáků 1. a 9. tříd, který zlepšuje sociální klima a naše škola jej realizuje již 5 let pod záštitou MŠMT i Zlínského kraje. Účastníci workshopu se naučili, jak zpracovávat scénář, pořizovat filmový záznam a vystupovat před kamerou. Zároveň se dozvěděli spoustu informací o tvorbě televizního zpravodajství, nebezpečí fake news a možnostech spolupráce s ČT v rámci iReportéra nebo příspěvků školní televize. Vzniklá reportáž byla odvysílána na ČT Déčko ve Zprávičkách. Smyslem celého projektu, který ČT prezentuje na školách pod názvem Televize na vaší škole, je prohlubování mediální gramotnosti žáků a vytvoření podmínek pro založení školní televize. Věříme, že tato zajímavá akce bude i pro naši školu inspirací pro prohlubování praktických mediálních zkušeností našich žáků. Reportáž našich žáků si můžete prohlédnout na odkaze:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10265744641-zpravicky/219411000160515

Jitka Hudečková

 

Dobrodružná procházka pro předškoláky

/17.05.2019/  

Projekt Patron – Mám toho, kdo mně pomůže probíhá na naší škole už pátým rokem. Jeho hlavním cílem je seznámit nejstarší a nejmladší žáky školy a podpořit tak pozitivní klima ve škole. Toto seznamování začíná pro nejmladší žáčky už v předškolním věku. V úterý 14. května 2019 se na dobrodružnou procházku školou vydali letošní předškoláci, naši budoucí prváčci. Před 15 hodinou se školní jídelna začala plnit předškoláčky v doprovodu rodičů, kteří odvážně zůstali ve škole na dvě hodiny sami bez rodičů. Vydali se po škole v doprovodu osmáků a prošli téměř celou školu. Zastavovali se na stanovištích, kde zkoušeli poznávat pohádkové postavy, projít opičí dráhu a lovit ryby. Seznámili se s živým hadem a poskládali hada papírového, hráli postřehové hry, bubnovali na bubínky a vyzkoušeli také naši relaxační místnost. Věříme, že se předškoláci těší nejen na další setkání s osmáky a svojí budoucí školou, které proběhne 4. června, ale že se budou těšit i na opravdové zasednutí do lavic po letních prázdninách.

Blanka Kňazejová, Kateřina Janků, Zuzana Šopíková

Fotogalerie

 

Projekt Patron - další setkání prvňáčků a deváťáků

/14.05.2019/ 

Ve čtvrtek 2. 5. 2019 deváťáci navštívili první třídy v rámci školního projektu Patron – mám toho, kdo mi pomůže. Školní rok se už přehoupl do posledních měsíců, tak mohli prvňáčci ukázat svým deváťákům, co všechno se ve škole naučili. Velcí kamarádi se ocitli v roli učitele. Kontrolovali prvňáčky při četbě, sledovali zda správně přečtou slova psacím písmem a mezi spoustou jiných slov psanými tiskacím písmem je najdou a vzorně vybarví, aby se nakonec mohli radovat z krásného obrázku. Deváťáci ocenili naše prvňáčky jako šikovné čtenáře.  A protože už jsou přijati na střední školy a brzy opustí základní školu, tak s sebou přinesli pro své malé kamarády dárečky. Nebyly to dárečky ledajaké, ale vlastnoručně vyrobené záložky do knížky, které budou prvňáčkům pomáhat při každodenním čtení a budou tou nejlepší památkou na velké kamarády.

Fotogalerie

 

Den Země – Ukliďme královské město Uherský Brod

/05.05.2019/  

Den Země je svátek věnovaný Zemi a je původně ovlivněn oslavami jarní rovnodennosti a příchodem jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Dnes tento svátek slaví více jak miliarda lidí na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

Do oslav se zapojila i celá naše základní škola na Mariánském náměstí. Ve středu 24. dubna se nejednalo o klasickou oslavu, ale o tematicky zaměřenou aktivitu na úklid našeho města. Přihlásili jsme se do akce, kterou zaštítil Dům dětí a mládeže Uherský Brod a rozdělili jsme si doporučené lokality. Dostali jsme rukavice, pytle a vyrazili po třídách do určených částí našeho města. Uklízeli jsme kolem řeky Olšavy (od motorestu Štěpán až po motorest Pepčín), okolí naší školy, městský park, Tyršovy sady, prostor za muzeem, okolí Nám. 1. Máje, okolí ulice Šaripova, Maršovskou a Nivnickou naučnou stezku. Během dopoledne jsme nasbírali celkem 63 pytlů odpadků, nějaké pneumatiky, koberce, dokonce i ledničku a část kapoty automobilu. Nasbíraný odpad zůstal ležet na sedmi stanovištích po trase a o jejich likvidaci se postarali pracovníci technických služeb.

Poděkování patří paním učitelkám a pánům učitelům za spoluorganizaci a hlavně dětem, pro které je úklid našeho města velkým výchovným momentem. Věřím, že i ostatní tuhle smysluplnou akci zaznamenají, a že se budou chovat zodpovědněji ke svému životnímu prostředí.

K pravidelným ekologickým aktivitám naší školy patří i tradiční sběr papíru, který uskutečňujeme spolu s organizací rodičů IRPŠ na jaře a na podzim. V letošním jarním sběru 26. – 27. dubna se nám podařilo odevzdat téměř 17 tun. Výtěžek sběru se vrací žákům formou nákupu nových knih do školní knihovny či dalšího školního vybavení. I toto je důležitou formou ekologické výchovy na naší škole.

Ing. František Šopík, koordinátor EVVO

Fotogalerie

 

Naše škola postoupila na celostátní přehlídku recitátorů

/28.04.2019/  

V úterý 16. června se konalo v Uherském Hradišti krajské kolo recitační soutěže. Naši školu zde reprezentovali Rozálie Švehlíková a Mariana Vrbová z 3. B, Martin Talaš ze 4. A a Tomáš Kreisl z 9. A. Za ZUŠ do tohoto kola postoupil také žák naší 9. třídy Kryštof Švehlík. Všichni žáci prvního stupně získali v krajském kole ocenění poroty.  Z  konkurence recitátorů z celého zlínského kraje postoupili oba deváťáci do celostátního kola, které se bude konat 7.–9. června ve Svitavách. Tímto všem účastníkům soutěže gratulujeme a přejeme jim hodně úspěchů v dalších ročnících recitační soutěže a hochům pevné nervy a dobrou náladu na celostátní přehlídce Dětská scéna 2019.

Dagmar Vichorcová

 

XIV. ročník Memoriálu Mgr. Milana Lásky

/28.04.2019/  

Ve čtvrtek 25. 4. 2019 se ve sportovní hale v Uh. Brodě konal tradiční Memoriál Mgr. Milana Lásky v basketbalu, jehož organizátorem je Rotary klub Uherský Brod ve spolupráci s Basketbalovým klubem TJ Spartak Uherský Brod. Naši školu reprezentovaly čtyři týmy, dva dívčí a dva chlapecké. V letošním ročníku byly naše týmy ještě o kousek úspěšnější než v roce loňském. K dívčím družstvům školy se připojil i tým mladších žáků a díky svým basketbalovým dovednostem a bojovnosti vystoupaly všechny tři týmy na stupně vítězů.
V kategorii mladších žákyň školu reprezentovaly ze sedmé třídy Nela Bábíčková, Simona Vokšická, Stela Kutnarová, Valentýna Čížová a Karolína Baranyaiová. Doplnily je šesťačka Karolína Popelková a dvě páťačky Edita Bábíčková a Markéta Kubíková. Děvčata v tomto složení nezaváhala ani v jednom utkání a vyhrála ve své kategorii turnaj. Druhým dívčím týmem reprezentujícím naši školu bylo družstvo starších děvčat ve složení Amálie Ševčíková, Lucie Vokšická, Kristýna Vidrmanová, Zuzana Jurčová, Kateřina Harnová, Karolína Nesázalová, Eliška Lorencová, Nela Jiříčková, a Anička Šotová. Děvčatům se od prvního zápasu dařilo stejně úspěšně jako jejím mladším kamarádkám. Až v posledním zápasu proti ZŠ Pod Vinohrady nám už docházely síly a nestačily jsme na rychlost a hbitost soupeřek. Přesto děvčatům patří gratulace a poděkování za krásné druhé místo. Stejně úspěšní byli mladší žáci, v jejichž týmu byla převaha šesťáků. Hráli ve složení: Matěj Sadílek, Šimon Neděla, Martin Flekač, Josef Berka, Petr Konrád, Kryštof Jan, Krajča Michael, Ondra Měrínský, David Surý, David Michalec. Hoši ve svém závěrečném utkání proti ZŠ Pod Vinohrady bojovali o 1. místo, ale po remíze v normálním čase rozhodovaly trestné hody, při kterých se štěstí přiklonilo na stranu soupeře.

Tým starších chlapců se neprobojoval ze základní skupiny do dalších bojů a obsadil celkové páté místo. Starší žáci hráli ve složení: Kristián Cibulka, Tomáš Hanáček, Lukáš Johaník, Šimon Klon, Adam Michalec, Patrik Polášek, Tomáš Řihák, Adam Salinger, Rostislav Sýkora, Dan Valenta.
Všem výše jmenovaným sportovcům i sportovkyním děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Díky jejich umístění získala škola peněžitou cenu, která bude sloužit k dalšímu obohacení sportovních pomůcek v kabinetu tělesné výchovy.

Za kabinet TV Mgr. Blanka Kňazejová

Fotogalerie

 

Úspěch v minifotbalu

/28.04.2019/  

Naši žáci obsadili 2. místo v okresním kole v minifotbalu, které se konalo v Uherském Hradišti za účasti osmi školních týmů. Ve skupině  jsme porazili ZŠ Kunovice 4:0, ZŠ Na Výsluní 3:1, prohráli se ZŠ UH Sportovní 0:5 a obsadili 2. postupové místo. V semifinále jsme narazili na tradičního soupeře ZŠ Pod Vinohrady a po velmi dobrém výkonu jsme slavili postup do finále po vítězství 4:0. V závěrečném zápase jsme hráli opět se suverénní ZŠ Sportovní se stejným výsledkem 0:5.
Náš tým tvořili:  Adam Bartončík (4 góly), Dan Valenta (4), Tibor Daniel (2), Adam Michalec (1), Marek Machala, Vít Mikliš, Radek Šašinka, Šimon Bartek, Šimon Klon, Ivo Vystrčil, Tomáš Řihák a Tomáš Malaska. Blahopřejeme ke skvělému výsledku a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Foto.

Bohuslav Jandásek

 

Velikonoce jak se patří

/28.04.2019/  

Dne 17. dubna žáci čtvrtých tříd navštívili naši školní knihovnu s jediným odvážným cílem, a to získat co nejvíce informací o nastávajících svátečních dnech. V tomto nelehkém úkolu jim měl pomoci knihovnický tým. Jako první se do knihovny přiřítili žáci 4. B se svou paní učitelkou Janou Dvořákovou. Jakmile se všichni rozesadili po skupinkách ke stolečkům, dostali první nelehký úkol, a to vyluštit zrádné křížovky a osmisměrky o Velikonocích. Všichni si s těmito nástrahami poradili znamenitě, a tak se mohli pustit do dalšího úkolu, který měl prověřit jejich všímavost. Cílem bylo najít všechna skrytá vajíčka po celé škole. S tímto úkolem si ovšem poradili ještě lépe a tak za odměnu zhlédli krátkou pohádku Hurvínkova pomlázka. Poté si knihovnický tým připravil zkoušku jejich kreativity. Žáci sami složili krátké básničky, které se jim náramně povedly. K pokochání vám některé napíšeme, přečtete si je zde.

Poté nastoupila do knihovny třída 4. A s paní učitelkou Janou Bičanovou a děti plnily ty samé úkoly stejně znamenitě. Žáci i učitelé si podle ohlasů celou akci užili, a proto za knihovnický tým hodnotíme akci za velmi zdařilou.

Knihovnický tým 9.A + 9.C, Dagmar Vichorcová

 

Okresní kolo OVOV a postup do krajského kola

/23.04.2019/  

Zapojení do projektu OVOV, aneb Odznaku všestrannosti olympijských vítězů, je už v naší škole tradicí. Žáci 6. – 9. tříd plní v hodinách Tv mimo jiné sportovní aktivity i disciplíny OVOV, které jsou zaměřeny na rozvoj sportovní všestrannosti, atletiky, rozvoj síly a vytrvalosti.

Dne 23. dubna poměřili ti nejúspěšnější své síly a výkony se svými vrstevníky v okresním kole, které se konalo na sportovním oválu ZŠ Pod Vinohrady za přítomnosti Šárky Kašpárkové, patronky OVOV, bronzové medailistky z olympijských her v Atlantě 1996, a jejího partnera a trenéra Michala Pogányho.

Po zahájení závodníci absolvovali pětiboj v těchto disciplínách: kliky (2 minuty), švihadlo (4 způsoby přeskoků/2 minuty), trojskok, hod medicinbalem vzad, 1000 m nebo driblink (volitelná disciplína). Naši školu reprezentovali jednotlivci (15 žáků 5. - 9. tříd) + družstvo (4 chlapci + 4 dívky). To ve složení Simona Vokšická, Stela Kutnarová, Nela Bábíčková, Karolína Baranyaiová, Ondřej Machala, Marek Žižka, Kristián J. Cibulka a Jakub Milička svými výkony vybojovalo druhé místo a zajistilo si tak postup do květnového krajského kola (KK). Zároveň se jejich výsledky počítají do výsledků jednotlivců a další svou individuální medaili získali Nela, 1. místo, Stela 2. místo a Marek 3. místo. Úspěšní byli i ostatní jednotlivci, a to Edita Bábíčková (r. 2008, 1. místo), Alžběta Šišáková (r. 2007, 2. místo), obě holky postupují přímo do KK, Dagmar Vráblíková (r. 2007, 3. místo). Gratulujeme!

Pokračujeme tedy v tréninku na krajské kolo, kde nás čekají disciplíny leh-sedy, shyby, hod kriketovým míčkem, skok daleký, sprint 60 m, 1000 m nebo driblink, to nás čeká 29. května v Otrokovicích. Všem závodníkům patří poděkování za reprezentaci školy.

za kabinet TV Martina Bábíčková

Fotogalerie + Oficiální fotogalerie

Kompletní výsledková listina - družstva, jednotlivci

 

Velká Morava  ve spolupráci 4.A a 7.B

/28.04.2019/  

Ve středu 3. dubna se na dvě hodiny společné práce sešli žáci 4.A s žáky 7.B, aby si v rámci projektového vyučování „napříč  školou“ zopakovali probrané učivo o Velké Moravě a pokud možno se o ní dozvěděli i něco nového. Vzhledem k vysokému počtu účastníků jsme se rozdělili do dvou skupin, přičemž jedna skupina byla vedena paní učitelkou Y. Resovou a ztvárňovala své jméno hlaholicí do keramické hlíny a druhá skupina vypracovávala pracovní listy o daném tématu. K jejich vypracování využili žáci např. i  mapu či svůj výtvarný talent. Před Velikonocemi pak na čtvrťáky čekalo překvapení v podobě vypálených destiček se svým jménem. Velký dík patří paní učitelce Resové za pomoc v celém projektu a za drahocenný čas při vypalování keramiky.

Martina Krajčová

Fotogalerie

 

Parlament napekl perníčky

/11.04.2019/  

Školní parlament ve spolupráci se školní jídelnou napekl perníčky pro naši partnerskou školu v Simike v Tanzánii. Velká pekařská událost proběhla ve středu 20. března dopoledne. Tímto velmi děkujeme paním kuchařkám za přípravu těsta a pomoc při pečení. Členové parlamentu se pustili do válení a vykrajování těsta s takovým nasazením, že byli hotovi dříve, než si sami přáli, a mohli jít pokračovat ve vzdělávání. Po několika dnech členové parlamentu zabalili perníčky do úhledných balíčků. Prodávalo se v pátek 5. dubna na Velikonočních dílnách naší školy. Protože perníčků bylo napečeno hodně, proběhl doprodej v následujícím týdnu o velkých přestávkách. Celkový výtěžek z prodeje perníčků činí 2523 Kč. Věříme, že i tato malá částka aspoň trošku pomůže dětem v Tanzánii. Foto.

Školní parlament

 

Zápis do prvních tříd

/11.04.2019/  

Ve čtvrtek 4. dubna 2019 se ve škole uskutečnil zápis dětí do budoucích prvních tříd. Celkem bylo do dvou 1. tříd zapsáno 35 dětí, z toho k zápisu již podruhé přišly 4 děti, které měly v minulém roce odklad školní docházky.
O odklad letos požádalo 10 rodičů budoucích prvňáčků. Rodičům žáků, kteří požádali o odklad školní docházky, bylo vydáno rozhodnutí o odkladu neodkladně po doložení doporučujícího posouzení příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.
Při zápisu asistovali žáci 8. ročníku, zapojení do dlouhodobého školního projektu „Patron – mám toho, kdo mi pomůže“, ti budou provádět žáky prvních tříd po celý následující školní rok formou společných aktivit a setkávání. Rodičům byly doporučeny materiály a způsoby práce sloužící k další přípravě dítěte na jeho úspěšné zaškolení.

S dětmi i rodiči se v letošním školním roce potkáme ještě dvakrát v rámci zmíněného projektu, aby děti přišly 1. září do již známého prostředí, kde na ně budou čekat jejich známí starší spolužáci – deváťáci, kteří budou jejich patrony po celý první školní rok. Poprvé se setkáme 14. května, kdy je jejich starší spolužáci provedou celou školou, kde budou pro naše prvňáčky připraveny zajímavé úkoly, podruhé se potkáme 4. června, kdy se seznámí pod vedením svých starších kamarádů se svými paní učitelkami a třídami, které na ně od 1. září čekají. Rodiče v rámci tohoto setkání získají potřebné informace, jak své děti na školu připravit.

Rozhodnutí o přijetí do první třídy

Fotogalerie

 

Velikonoční dílny

/11.04.2019/  

V pátek 5. 4. 2019 se ve školní jídelně uskutečnily již tradiční Velikonoční dílny, které nám připomněly, že se opět blíží čas Velikonoc. Velmi děkujeme nejen paní předsedkyni IRPŠ Dagmar Měřínské, která ve funkci předsedkyně sdružení rodičů zaštiťuje tuto krásnou a vyhledávanou akci, ale i všem maminkám, paní učitelkám i starším dětem, které těm mladším pomáhají. Jako vždy byl velký zájem o velikonoční vajíčka, věnečky, keramiku, objevily se i nové nápady na velikonoční zdobení květináčů, oken či velikonočních stolů. Děti i návštěvníci si mohli zakoupit velikonoční perníčky, které napekli členové školního parlamentu pod vedením koordinátorek ŠP a paní kuchařek školní jídelny. Nejen, že si zájemci o perníčky znamenitě pochutnali, ale přispěli i na dobrou věc. Výtěžek bude věnován naší partnerské škole v Simike v Tanzánii, které pomáháme v rámci projektu Škola škole řadu let. Všechny děti i dospělí si páteční odpoledne užili a domů si odnášeli vlastnoručně vyrobený pozdrav jara.

Fotogalerie

 

Cena Fragmenty paměti pro Mgr. Jitku Hudečkovou

/08.04.2019/  

V reprezentačních prostorách Senátu České republiky v Praze převzala Mgr. Jitka Hudečková dne 1. března 2019 cenu Fragmenty paměti. K ocenění došlo na konferenci, která byla věnovaná pronásledování rodin v době nesvobody (je součástí mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel) na základě doporučení donátora Pavla Faiereisla.
Významné ocenění naší kolegyni náleží právem, a to za dlouholetou spolupráci s organizací „Člověk v tísni“ v programu „Jeden svět na školách“ a také za realizaci mnoha projektů výuky historie přímo s pamětníky významných událostí. Těchto setkání se žáky se zúčastnili přímí aktéři různých historických událostí od 2. světové války přes nástup komunismu v roce 1948, okupaci v roce 1968 až po rok 1989.  Jedná se také o uznání netradiční výuky dějepisu prostřednictvím besed, rozhovorů a tvorby filmů s pamětníky událostí.
Velice blahopřejeme k jedinečnému uznání mimořádné pedagogické činnosti naší kolegyně Jitky Hudečkové a těšíme se na další zajímavé a podnětné počiny v její práci se žáky naší školy.

Foto 1, foto 2

Bohuslav Jandásek

 

Volejbalový turnaj dívek

/11.04.2019/  

Dne 2. dubna se děvčata ze sedmých a osmých tříd zúčastnila volejbalového turnaje, který se pravidelně koná v Bojkovicích ve sportovní hale. Na turnaj se sjelo dalších sedm týmů z okolí, které doplnily dvě družstva domácích Bojkovic. Ve skupině holky vybojovaly druhé místo, což nám umožnilo hrát o 4. – 6. celkové umístění.  Bohužel holky nestačily na své soupeřky a oba následující zápasy prohrály. Problémy byly zejména na příjmu, kdy mnohdy tvrdé a smečované podání bylo pro holky, které jsou teprve začínající volejbalistky, obtížné přijmout. Po špatném příjmu se tvoří útok s velkými obtížemi. Oporou týmu byly především starší a zkušenější volejbalistky Nela Jiříčková, ta přinesla družstvu hodně bodů z podání, Eliška Lorencová, Valča Čížová, dále Kačka Harnová, Nikol Strommerová, Milča Ondrová, Adriana Marečková a Sára Machalová.  Třeba příští rok, až holky zúročí své zkušenosti z tréninku, bude příznivější. Holkám děkujeme za reprezentaci a vítězům (ZŠ Nivnice, ZŠ Bojkovice A, ZŠ Bánov) právem gratulujeme!

za kabinet Tv Martina Bábíčková

Fotogalerie

 

Program Šaty dělají člověka v Muzeu J.A. Komenského v Uh. Brodě

/08.04.2019/  

V průběhu měsíce března navštívili naši páťáci Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě, aby se v rámci programu Šaty dělají člověka seznámili nejen se způsobem odívání za první republiky, ale rovněž s tehdejší galantností a uctivým jednáním k sobě navzájem. Pan Provodovský nám velmi erudovaně povyprávěl o všech zajímavých exponátech a výklad doplňoval řadou otázek, jimiž udržoval žáky ve střehu. V závěru programu si žáci vyzkoušeli ustrojit figuríny představující pána a dámu směřující buď do společnosti, nebo na vycházku. Tím si v praxi ověřili své znalosti získané během výkladu a náležitě je pak mohli využít v následující hodině vlastivědy, v níž jsme společně vyplňovali pracovní list vytvořený přímo k této výstavě. Nabyté vědomosti pak mohli páťáci využít i v hodinách výtvarné výchovy, kdy si zahráli na módní návrháře pro modelky a modely za první republiky. Ukázky naleznete v zde.

Martina Krajčová

 

Matematický klokan

/04.04.2019/  

Jako každoročně jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže Matematický klokan určené pro žáky 2. – 9. tříd. Od roku 1991, kdy se konal první ročník soutěže ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V roce 2016 se již této soutěže účastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa sdružených v asociaci Kangourou sans frontieres, jejíž koordinační centrum je v Paříži. V ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995.

Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 6 kategorií: Cvrček (2. - 3. třída ZŠ), Klokánek (4. - 5. třída ZŠ), Benjamín (6. - 7. třída ZŠ), Kadet (8. - 9. třída ZŠ), Junior (1. - 2. ročník SŠ) a Student (3. - 4. ročník SŠ). Žáci řeší 18 nebo 24 logických úloh seřazených dle náročnosti. S potěšením musíme konstatovat, že naše škola tradičně dosahuje výborných výsledků: v kategorii Cvrček byl nejlepším řešitelem Jakub Šimoník /68 bodů z 90/, v kategorii Klokánek Jakub Jurča /109 bodů ze 120/, v kategorii Benjamín obsadila nejvyšší pozici Lucie Sluková /98 bodů ze 120/ a v kategorii Kadet první místo obsadila Petra Kretková /104 bodů ze 120/.

Je namístě zmínit citát neznámého autora: „K úspěchu nevede žádný výtah, musí se jít po schodech“. Proto bychom chtěli poděkovat za vzornou reprezentaci naší školy nejen všem výše uvedeným úspěšným řešitelům, ale všem žákům, kteří při řešení náročných úloh vynaložili maximální úsilí, snažili se překonávat „schůdky“,různé překážky a úskalí už v přípravě na tuto náročnou soutěž ve školním kole.

za kabinet matematiky Zdeněk Horák, Eliška Machálková

 

Čeští ilustrátoři obsadili knihovnu

/04.04.2019/  

Ve dnech 27. a 28. března jsme si připomněli, že březen je nejen první měsíc jara, ale také měsíc knihy. A s knihami jsou neodmyslitelně spojeni jak spisovatelé, tak i autoři obrázků v knihách, tj. ilustrátoři. Knihovnický tým si tedy připravil pro žáky prvního stupně zábavné dopoledne. Děti nejdříve spojovaly jména autorů s obrázky z knih a tak měly možnost získat znalosti o slavných českých ilustrátorech. Potom plnily rozličné testy, křížovky a doplňovačky a také si zkusily, jaké je to být v roli ilustrátora. Žáci prvních a druhých tříd si vyzkoušeli „ilustrovat“ knihu Zdeňka Milera Krteček. Jejich starší spolužáci dále poznávali ilustrátory, jako je Adolf Born, Josef Lada, Helena Zmatlíková, Josef Čapek, Radek Pilař a další velikáni ve světě ilustrací. Všichni si po rozmanitých úkolech „odpočinuli“ při sledování ukázky z pohádky Josefa Čapka Jak pejsek a kočička pekli dort. Načerpali nejenom inspiraci, jak upéct dort podle jejich receptu, ale ještě si zasoutěžili, kdo si vzpomene na co nejvíce dobrot, které pejsek s kočičkou do dortu dali. Všem se program moc líbil a knihovnický tým už se těší na další spolupráci s našimi malými spolužáky.

Tomáš Kreisl, Ondřej Machálek, Kryštof Švehlík, Sarah Šobáňová, Amálie Ševčíková, Tereza Králíková, Adélka Konečná, Veronika Bistrá, Dagmar Vichorcová

Fotogalerie

 

Co dokáže voda a vzduch?

/26.03.2019/  

Naši čtvrťáci zkoumali vlastnosti vody a vzduchu v rámci přírodovědy. Nové poznatky si vyvodili při vlastním pozorování a provádění různých pokusů. Své nové vědomosti si nenechali jen pro sebe a 14. března se o ně podělili s ostatními dětmi prvního stupně. Během dopoledne se ve třídě 4.B vystřídalo postupně osm tříd z pěti ročníků naší školy. Čtvrťáci jim jednotlivé pokusy předváděli a odpovídali na dotazy dětí. Navíc pro zábavu připravili také křížovku, osmisměrku, pomůcku pro pochopení koloběhu vody v přírodě a výrobu jednoduchého letadélka. Více se můžete dozvědět v galerii a ve zprávě, kterou v hodině slohu vytvořili naši spolužáci z 5.B - číst.

Fotogalerie

 

Brodský zpěváček 2019

/26.03.2019/  

Ve středu 20. 3. 2019 se uskutečnil 27. ročník přehlídky lidových písní - Brodský zpěváček. Tuto akci pro děti ze školních družin uherskobrodského okrsku organizovala Školní družina Mariánské náměstí ve spolupráci se ŠD Katolickou v Uherském Brodě. Sešli jsme se na Domu dětí a mládeže, který nám poskytl nejen technické zázemí, ale i příjemné prostory. Letos se zúčastnila ŠD Na Výsluní, ŠD Prakšice, ŠD Nezdenice, ŠD Havřice, ŠD Drslavice, ŠD Horní Němčí, ŠD Vlčnov, ŠD Katolická UB, a naše ŠD Mariánské náměstí. Pozvání přijali také hosté, kterými byla již tradičně paní dr. Irena Krejsová, zástupce ředitele Domu kultury, pan ředitel Bohuslav Jandásek ze ZŠ Mariánské náměstí, a ředitel ZŠ Katolické, Ivo Ertl. Na začátku se děti rozezpívaly při písni Ztratila jsem fěrtúšek. Následovala přehlídka, kde si děti nejen zazpívaly, ale některé z nich také hrály na hudební nástroje. I letos nechybělo pásmo písniček s pohybovým doprovodem, které předvedly krojované děti ze ŠD Prakšice. Děti zpívaly s radostí a byly odměněny spontánním potleskem. Přišla se na nás podívat regionální televize Slovácko. I když se objevila místy tréma a některé hlásky zadrhávaly, nakonec vše zahojil společný zpěv s kamarády a oceněním s odměnami.

Video - reportáž čas 2:40

 

Recitační soutěž

/19.03.2019/  

20. února se na Domě kultury v Uherském Brodě konalo okrskové  kolo recitační soutěže. Naši školu zastupovali: Gabriela Kmeťová z 1.A, Veronika Veselá z 1.B, Prokop Chramosta ze 2.A, Rozálie Švehlíková, Mariana Vrbová  ze 3.B, Filip Chramosta ze 4.A,  Martin Talaš ze 4.B, Žaneta Kumpová ze 6.B, Patrik Vaculín z 6.C, Tomáš Kreisl z 9.A a Veronika Bistrá z 9.C.  Z tohoto kola si odnesla cenu poroty  Žaneta Kumpová a Veronika Bistrá.
V okresním kole, které proběhlo 12. března v Uherském Hradišti, nás reprezentovali Veronika Veselá, Rozálie Švehlíková, Martin Talaš, Filip Chramosta a Tomáš Kreisl.  I zde jsme byli velmi úspěšní.
Martin Talaš, Rozálie Švehlíková a Tomáš Kreisl si svým přednesem vybojovali postup do krajského kola, které proběhne 16. dubna v budově Reduty v Uherském Hradišti. 
Všem recitátorům děkujeme za jejich výkony a postupujícím budeme v krajském kole držet palce.

  Mgr. Marie Kučerová            

 

Peer program - zdravý životní styl

/14.03.2019/  

Začátkem března proběhl peer program pro druháčky, tentokrát zaměřený na zdravý životní styl. Peer aktivisté – žáci šestých až devátých tříd – připravili pro druháky jednu hodinu pohybovou a jednu hodinu teoretickou. Akčnější hodina proběhla ve velké tělocvičně, kde se hrála oblíbená pohybová hra mnohonožky. Tato hra nejen rozhýbe tělo, ale i zapojí hlavu, protože děti obíhají hřiště v podobě „brouků“ jménem couvalka, párovka, svazonožka a držalka. Ztělesnit takového brouka vyžaduje nejen přemýšlení, ale hlavně spolupráci mezi druháky a pomoc od starších peer aktivistů. Ve druhé teoretické hodině čekalo na druháčky šest stanovišť v malé tělocvičně, kde se diskutovalo o zdravém a nezdravém jídle a pití, ale také o pohybu a denním režimu. Všichni se aktivně zapojili do obou částí programu a zaslouží velikou pochvalu.

Kateřina Janků, metodik prevence

Fotogalerie

 

Dějepisná olympiáda

/05.03.2019/  

V pátek 22. 2. se 9 našich žáků zúčastnilo 2. kola V. ročníku dějepisné olympiády nazvané  Velká Morava a soluňští bratři sv. Cyril a Metoděj, jež byla pořádána Slovanským hradištěm v Mikulčicích. Do finálového kola soutěže otevřelo našim žákům cestu nejen vítězství ve své kategorii ve školním kole, ale rovněž možnost zúčastnit se zdarma celodenní exkurze do Mikulčického hradiště a načerpat zde co nejvíce poznatků o době Velké Moravy.

Školu  nakonec odjela na velké finále reprezentovat ve II. kategorii děvčata 7. ročníku - D. Bučková, S. Kutnarová a A. Tichopádková. Sice jejich výkon nedosáhl na příčky nejvyšší, ale odvedly ve velmi nabité konkurenci solidní výkon.

V I. kategorii mladších žáků jsme měli mnohem širší základnu potenciálních vítězů a díky obrovské snaživosti a samostatnému studiu pod vedením svých paních učitelek dosáhli naši reprezentanti v této kategorii výborných výsledků. Skvělé 2. místo získal Martin Talaš a na 6. pozici  Vojtěch Šmíd, oba žáci 4.B. Výborný výkon podali i V. Vlčnovský, P. Janiga, J. Kryštof a R. Matušek.

Všem zúčastněným patří obrovský dík za reprezentaci školy a stejně tak paním učitelkám, které žáky připravovaly.

Martina Krajčová

Fotogalerie

 

Putování za bobříky...

/20.02.2019/  

Ve středu a čtvrtek 13. a 14. února si členové knihovnického kroužku připravili program pro žáky 1. stupně, který dětem přiblížil dílo našeho významného spisovatele Jaroslava Foglara. V úterý deváťáci v jednotlivých třídách na prvním stupni uschovali obálku s úkolem, který měly děti splnit následující den. Žák, který obálku s úkolem našel jako první, bude odměněn malým hlavolamem.

Programu se zúčastnili všichni od první až po pátou třídu. Menší děti malovaly, starší žáci se vyjadřovali písemně. Některé třídy si dokonce do knihovny přinesly svého ježka v kleci. Každá třída byla rozdělena do dvou skupin. První skupina hledala po knihovně bobříky, jak je známe z knih Jaroslava Foglara – od bobříka mlčení přes bobříka odvahy až po bobříka ušlechtilosti. Druhá skupina hledala odpovědi na otázky, které předem dostala, v knize Rychlé šípy. Poté děti kreslily obrázky s tematikou Rychlých šípů. Aby to ale žáci neměli tak jednoduché, museli přitom dodržovat toho nejtěžšího ze všech bobříků – bobříka mlčení. Dále si děti zopakovaly získané znalosti z celého programu a samy vyhodnotily nejkrásnější obrázek. Ty nejlepší obrázky se pyšní svou krásou na dveřích školní knihovny. Protože žáci byli snaživí, dostali za odměnu různé záložky do knížek. Podle pozitivních reakcí se dá říct, že program bavil nejen žáky prvního stupně a celý knihovnický tým, ale i vyučující, kteří se ho společně s dětmi účastnili. Už se těšíme na další setkání.

Za knihovnický tým Ondřej Machala, Kryštof Švehlík, Amálka Ševčíková, Sarah Šobáňová, Vendula Šmigurová a Dagmar Vichorcová

Fotogalerie

 

Pexesový turnaj

/14.02.2019/  

V úterý 29. ledna 2019 se v rámci projektu Patron konal již tradiční Pexesový turnaj. Vzhledem k nastupující chřipkové epidemii bylo letos účastníků méně, a to jak z řad prváčků, tak z řad deváťáků. Ale všechno zlé je k něčemu dobré, takže turnaj proběhl ve větším poklidu a navíc vznikly nové „náhradní“ dvojice prváčků a deváťáků, které měly možnost se navzájem seznámit.

Turnaj probíhal v malé a velké tělocvičně. Do dalších kol turnaje se probojovávala vždy dvojice prváka a deváťáka společně. Po prvním vyřazovacím kole se program zpestřil společnou hrou „Lidské bingo“, díky níž se mladší a starší vzájemně lépe poznali, dozvěděli se například, kdo umí lyžovat, kdo má rád rybu nebo kdo má bratra.

Prváčci, kteří už v turnaji nepokračovali, odcházeli do svých tříd, kde za pomoci svých velkých kamarádů vyplňovali pracovní listy. Mezitím se na stupně vítězů probojovali z prváčků: Jakub Gajdůšek, Alex Schottl a Petra Nováková, spolu se svými rádci a pomocníky Ondřejem Machálkem, Anetou Pijáčkovou a Adamem Salingerem z devátých tříd.

Prváčci získali drobné praktické dary a diplomy, deváťaci si odnášeli diplom a dobrý pocit  Děkujeme všem zúčastněným – prváčkům, deváťákům a paním učitelkám Brandové a Velcerové - za příjemně strávené dopoledne.

Blanka Kňazejová, Kateřina Janků

Fotogalerie

 

Florbalový turnaj ŠD

/15.01.2019/  

V úterý 8. 1. 2019 jsme se s týmem florbalistů z naší školní družiny zúčastnili florbalového turnaje, který se konal na sportovní hale na Sokolovně. Letos se dostavilo 13 týmů školních družin z Uherského Brodu a jeho okolí. Na úvod byl nástup a všichni si vyslechli stručná pravidla hry a rozpis zápasů. A už nebránilo nic tomu, aby začal souboj. Kluci byli šikovní a statečně bojovali. Umístili se ve skupině na 5. až 8. místě. Všem jim děkujeme za reprezentaci naší školní družiny. Reprezentovali nás: Ondřej Dolan, Teodor Patka, Oskar Šmíd, Lukáš Šiller, Jakub Šimoník, David Mácha, David Václavík, Radim Koželuha

Foto z turnaje
Reportáž z florbalového turnaje (čas cca 4:40)

 

Upozornění na změnu ceny stravného

/06.01.2019/  

Vážení rodiče, od 1. ledna 2019 je upravena cena stravného s odůvodněním na nárůst cen vstupních surovin a povinnosti stravovacího zařízení dodržovat výživové dávky v jednotlivých kategoriích dle vyhlášky 463/2011 Sb. z 23. prosince 2011, kterou se mění vyhl. 107/2008, o školním stravování. Navýšení stravného je o 2 Kč.

- věková kategorie 7 – 10 let 24,- Kč
- věková kategorie 11 – 14 let 27,- Kč
- věková kategorie 15 let a výše 30,- Kč

- zaměstnanci školy 30,- Kč

 

Předvánoční akce školy

/11.01.2019/  

Vánoční  vystoupení v DZP v Uherském Brodě

Ve středu 19. prosince zamířili v dopoledních hodinách žáci ze třídy 6.A do Domova pro osoby se zdravotním postižením v Uherském Brodě. Šesťáci si v hodinách hudební výchovy připravili pásmo vánočních koled. Posluchači z řad klientů i zaměstnanců uslyšeli výběr z našich slováckých koled. Ve druhé části vystoupení zazněly známé vánoční koledy, které neodmyslitelně patří k nejkrásnějším svátkům v roce. Žáci si vyzkoušeli i role moderátorů a sólistů a dokázali zazpívat i bez doprovodu hudebního nástroje, což není jednoduché. Divákům i účinkujícím přineslo vystoupení cennou lidskou zkušenost i pěkné zážitky.

Mgr. Jana Nožičková

Adventní Vídeň

Ve čtvrtek 13.12.2018 se zúčastnili někteří žáci osmého a devátého ročníku zájezdu do adventní Vídně. Prohlídku památek jsme začali u chrámu, který se jmenuje Stephansdom. Poté jsme pokračovali centrem města k Hofburgu. Odsud už nebylo daleko k Přírodovědnému muzeu, kde jsme si vybrali část sbírek, které jsme si chtěli prohlédnout. K adventní Vídni patří také krásné vánoční trhy, které jsme navštívili u muzea. Nejvíce jsme se těšili na nádherně osvětlenou radnici a přilehlé trhy, kterých jsme si užili v závěru našeho zájezdu. I přes chladné počasí se nám výlet do Rakouska líbil, protože jsme mohli uplatnit naše jazykové znalosti, podívat se na známé památky v centru města a naladit se na vánoční svátky.

Žáci osmých a devátých tříd  

Fotogalerie

 

Upozornění na změnu tel. čísel

/16.12.2018/  

Vážení rodiče, upozorňujeme na změnu tel. čísel. V příloze naleznete nové tel. kontakty. Na webu školy najdete již aktuální kontakty.

Tel. seznam

 

Sportovní dopoledne - Vánoční laťka

/02.01.2019/  

Dne 21. prosince proběhl další ročník tradiční „Vánoční laťky“. Soutěže ve skoku vysokém, kterou pořádá naše škola ve spolupráci s DDM, se zúčastnili ještě závodnici ze ZŠ Pod Vinohrady. Mladší a starší žáci a žákyně soutěžili o co nejlepší výkon a také o celkové umístění škol. To vše za podpory našich druhostupňových žáků, kteří se zapojili i do divácké tipovací soutěže.

V kategorii mladších žákyň si z našich děvčat nejlépe vedla Nela Bábíčková, zdolala laťku na 130 cm a získala 2. místo. Na 3. místě ji doplnila Adriana Marečková se 115 cm. První zkušenosti ve skoku získala také Adéla Hodicová, která obsadila se 115 cm 4. místo.

Ve starších žákyních si z našich děvčat nejlépe vedla Tereza Grajová, obsadila 1. místo se 135 cm. Terku doplnily Anička Šotová, Anička Omelková a Kamila Hrubošová.

Z mladších žáků si nejlépe vedl náš nejmladší skokan Patrik Vacula a výkonem 135 cm obsadil 2. místo. Doplnili ho Marek Žižka a Ondra Machala. Nejlepší výkon v této kategorii podal ze ZŠ Pod Vinohrady Petr Meindlschmid a to 150 cm.

Napínavý souboj se odehrál mezi staršími žáky. 1. místo vyskákal Daniel Valenta výkonem 160 cm, 2. místo obsadil David Šmilauer, zdolal laťku na 150 cm. Kluky doplnili ještě Jakub Chromek a Josef Jurtík.

Všem soutěžícím gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. V soutěži škol jsme se umístili druzí, ale rozdílem jen 5 cm! Divákům děkujeme za sportovní chování, technické a realizační četě za odvedenou práci. Myslím, že jsme si sportovní kláni všichni užili.

za kabinet Tv Martina Bábíčková

Výsledková listina

Fotogalerie v přípravě

 

Společné učení sedmáků a druháků

/02.01.2019/  

Naši sedmáci a druháci se v prosinci již počtvrté od začátku roku setkali při společné výuce. Cílem je vzájemné učení mladšího a staršího žáka, jejich spolupráce, kdy ten starší provádí učením mladšího kamaráda, ale zároveň se sám učí. Tématy našeho setkávání jsou živočichové. Ti, které běžně nevidíme, pokud na ně více nezaměříme naši pozornost. Při našem prvním setkání, kdy nás druháčci navštívili v odborné učebně přírodopisu, byly znát jisté obavy a nejistota, zejména u druháčků. Ty se ale brzy rozplynuly. Poprvé dvojice pozorovaly okem i mikroskopem larvy nebo kukly klíněnky jírovcové, které hledaly v listech jírovce maďalu. Při druhém setkání pozorovaly pod mikroskopem larvy a někdo i kuklu komára pisklavého, při třetím setkání společně pozorovaly nymfy a dospělce kudlanky nábožné. Informace hledali v připraveném textu a jak to zvládli, to si vždy ověřili v pracovním listu. Při čtvrtém, předvánočním setkání jsme na oplátku navštívili my druháčky. Tentokrát jsme zavítali mezi obratlovce, dvojice druhák +sedmák společně „poznávala“ zajímavosti ze života medvědů.

O tom, že děti takovéto „učení“ baví, svědčí velmi časté dotazy sedmáků i druháků: „Kdy se zase budeme společně učit? Kdy k nám přijdou druháci?“ Další plus této výuky je, že se děti na chodbě pozdraví, některé se obejmou, znají svá jména, sedmáci se „vrátí“ na první stupeň ke svým třídním paním učitelkám a druháci poznávají starší žáky i jiný způsob výuky.

M. Bábíčková, E. Machálková, M. Kučerová

Fotogalerie

 

Vánoční dopoledne s knihovnou

/02.01.2019/  

Dne 17. prosince si členové knihovnického kroužku připravili pro děti ze třetích tříd vánoční program plný zajímavých úkolů. Třeťáci se rozdělili do skupin a společně se svými vedoucími deváťáky plnili rozmanité úkoly. Aby to však třeťáci neměli tak jednoduché, byly to úkoly „závodní“. Prvním z nich byla křížovka, kterou všichni obstojně zvládli. Potom si poslechli vánoční příběh, který pozorně poslouchali, protože se k němu pojilo několik otázek. Dále si procvičili svou znalost anglických slovíček s vánoční tematikou. Hned na to soutěžili v lepení papírových řetězů, které následně přeměřovali na chodbě před knihovnou. Nakonec malovali, co by si přáli k Vánocům.

Každá skupina sbírala za dobře vyplněné úkoly body, které jsme nakonec sečetli, a nejlepší družstvo vyhrálo sladkou odměnu. Na otázku „Jak se vám líbil dnešní program?“ odpovídali dotazovaní třeťáci: „Bylo to super, víc takových věcí!“ Můžeme tedy soudit, že se třeťákům program líbil. Za celý knihovnický kroužek třeťákům moc děkujeme a přejeme veselé Vánoce, bohatého Ježíška a šťastný nový rok. Knihovnický kroužek se bude těšit na další splupráci!

Za členy knihovnického kroužku Sarah Šobáňová, Kryštof Švehlík, Ondřej Machálek, 9. A

Fotogalerie

 

Projekt Patron: Zdobení vánočního stromečku

/02.01.2019/  

Dne 12. prosince se deváťáci vypravili do multimediální učebny navštívit malé prvňáčky a pomoci jim se zdobením vánočního stromečku. Přichystání pracovního prostředí nezabralo šikovným deváťákům příliš dlouhou dobu a tak se mohli dát společně se svými malými kamarády do práce. Vánoční koledy „nahodily“ v multimediální učebně tu správnou vánoční atmosféru a všichni hned byli příjemně naladěni na vyrábění vánočních ozdob. Prvňáčci si vybarvili dřevěné ozdůbky, jako jsou například sněhuláčci, zvonečky a hvězdičky. Protože se prvňáčkům ozdůbky velmi povedly, tak s nimi ozdobili i vánoční stromeček, který je k vidění v jejich třídách. Deváťáci si práci s prvňáčky také velmi užili, tak hodnotíme akci za zdařilou.

Kryštof Švehlík, Ondřej Machálek

Fotogalerie

 

Vánoční dílny na ZŠ Mariánské

/16.12.2018/  

V pátek 7. prosince se ve školní jídelně na Mariánském náměstí uskutečnily tradiční Vánoční dílny, které mohou být realizovány především díky sdružení rodičů IRPŠ a našim paní učitelkám. Velkými pomocníky jsou i starší žáci, kteří se stávají pomocníky těm nejmenším. Děti si odnášely spoustu krásných vánočních dekorací i dárečků pro své blízké. Tradičně byl velký zájem o vánoční svíčky a ozdoby z včelího vosku, sypané svíčky, věnečky, ručně vyráběné vánoční přání, vánoční zdobení a keramiku. Objevily se však i nové nápady, které vyvolaly velký zájem dětí, například veselí tučňáci. Krásní korálkoví andělíčci udělají radost nejenom svým tvůrcům, ale i dětem z partnerské školy v Simike v daleké Tanzánii, protože vybrané peníze poputují právě tam, aby spolu s dalšími penězi, které žáci vybrali pomohly budovat tamní školu. Velmi nás potěšilo, že se do dílen zapojuje stále více nejen maminek, ale přicházejí pomáhat a tvořit také tatínci našich dětí. Děkujeme všem, kteří si našli čas v této předvánoční době a věnovali volné odpoledne našim dětem. Krásné a pokojné Vánoce všem.

Fotogalerie

 

Vánoční koncert pro Tanzánii

/16.12.2018/  

Ve čtvrtek 6. prosince se uskutečnil v sále ZUŠ benefiční „Koncert pro Tanzánii“, v letošním roce již v pořadí 11., který připravili již tradičně žáci ZŠ Mariánské náměstí pod vedením paní učitelky Lenky Šišperové. Výtěžek z koncertu putuje opět k Nadaci Bez mámy na projekt „Škola škole“. Dětem se podařilo díky krásnému vystoupení a dalších akcích, které pořádáme ve škole v průběhu roku, letos například i díky andělíčkům ze skleněných korálků, které děti vyráběly pod vedením paní učitelky Katky Janků na Vánočních dílnách získat 11 200,- korun. Celkem jsme již přispěli na partnerskou školu od roku 2007 neuvěřitelnou částkou 104 674,- . Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci koncertu, ZUŠ za zapůjčení svého sálu a také všem, kteří přispívají na tento náš dlouholetý projekt a učí své děti pomáhat těm, kteří naši pomoc potřebují. Pokud se o našem projektu Škola škole chcete dozvědět víc, navštivte webové stránky www.bezmamy.cz.

Jitka Hudečková

Fotogalerie - foto Markéta Švehlíková (fotky lze po rozkliknutí stáhnout v tiskové kvalitě nástrojem vpravo dole)

Článek na webu města

 

Příběhy bezpráví na ZŠ Mariánské náměstí

/16.12.2018/  

22. listopadu proběhl na naší škole již tradiční projekt Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni. Projekt je součástí rozsáhlého vzdělávacího programu Jeden svět na školách. V letošním školním roce se do projektu zapojili žáci 8. A. Tento ročník se zaměřil na osudy lidí, kteří v průběhu minulého století byli pronásledováni po nástupu komunistů v roce 1948.

Žáci se seznámili s tématem prostřednictvím nového dokumentu Karla Strachoty „Právě se vracím z hradu“, po kterém následovala poutavá beseda s paní Marií Janalíkovou a jejím hostem. Obě dámy nám vyprávěly svoji rodinnou historii tak, jak ji vnímaly očima dětí politického vězně totalitního režimu. Ústředními postavami byli jejich rodiče, věznění několik let za své politické názory a tehdejší protistátní činnost.

Opět se potvrdilo to, co si uvědomujeme při každém dalším ročníku Příběhů bezpráví. Mladé lidi oslovuje především „Živá historie“ prostřednictvím příběhů a vzpomínek pamětníků. Važme si toho, že jsou stále mezi námi a jsou ochotni přijít nám své vzpomínky vyprávět. Děkujeme jim za dlouholetou spolupráci na tomto projektu a za ochotu, se kterou za námi vždy v měsíci listopadu přicházejí, aby žákům vyprávěli své pohnuté životní příběhy.

Jitka Hudečková

Foto

 

Přišel k nám Mikuláš!

/07.12.2018/  

Ve středu 5. prosince byli hlavně ti menší žáci naší školy plni očekávání. Jako každoročně školní parlament ve spolupráci s mnoha dalšími šikovnými žáky připravil Mikulášské vystoupení. Postupně se během dopoledne vystřídali v roli diváků všichni žáci naší školy. Hudební část vystoupení - zpěv koled s téměř profesionálním doprovodem hudebních nástrojů – se střídala s divadelní částí. Milou a poučnou pohádku o Kubíkovi, který pochopil, že v době Vánoc není tou nejdůležitější věcí velká hromada dárků, nacvičili žáci devátých tříd pod vedením Valérie Halaxové a Kryštofa Švehlíka, který byl také autorem scénáře. Po obědě byl náš příjemný andělsko-čertovsko-mikulášský den zakončen návštěvou ve školní družině, kde nás čekali naši nejmenší se vzorně nacvičenými vánočními koledami. Zpívali tak krásně, že sladkou odměnu dostali i ti, kteří během minulého roku maličko zlobili. Ale naši čerti je přijdou zase za rok zkontrolovat!

Školní parlament

Fotogalerie

 

Úspěšní fotbalisté

/07.12.2018/  

Družstvo žáků naší školy, ve složení Dan Valenta (6 branek), Adam Bartončík (6), Tibor Daniel (4), Šimon Bartek (3), Ivo Vystrčil (1), Radek Šašinka, Vít Mikliš, Marek Machala, Vojta Bachůrek a Šimon Klon, postoupilo z 2. místa okrskového kola v halovém fotbalu v Bojkovicích do okresního finále ve Starém Městě, kde vybojovalo skvělé 2. místo.

V okrskovém kole naši borci porazili ZŠ Pod Vinohrady 2:1, Šumice 6:1, Prakšice 2:0 a těsně prohráli s Bojkovicemi 1:2. Při rovnosti bodů tří týmů na prvních místech rozhodovaly vzájemné zápasy těchto mužstev a naši tak obsadili 2. postupové místo za ZŠ Pod Vinohrady.

V okresním kole narazili naši hráči opět na ZŠ Pod Vinohrady a opět těsně vyhráli 3:2, dále porazili Gymnázium Uh. Hradiště 5:0 a prohráli se suverénem turnaje ZŠ Sportovní UH 0:7. Těmito výsledky vybojovali naši sportovci krásné druhé místo v okresním finále za ZŠ Sportovní a před ZŠ Pod Vinohrady. Blahopřejeme ke skvělému výsledku a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Bohuslav Jandásek

Fotogalerie

 

Čtenářské dílny deváťáků s prvňáčky

/07.12.2018/  

V pondělí 26. listopadu si žáci z 9. A přinesli do 1. A knížky svého dětství, které jim četly maminky, když chodili sami do první třídy. Deváťáci si našli ve své oblíbené knize zajímavou ukázku a každý samostatně „svému“ prvňáčkovi přečetl kousek pohádky nebo příběhu. Malí žáčci svým starším kamarádům převyprávěli, co si z příběhu nebo pohádky zapamatovali. Na oplátku jim deváťáci zaznamenali jejich vyprávění na papír a k textu si prvňáčci dokreslili obrázek, který se vztahoval k příběhu. Knížky byly různorodé – od Honzíkovy cesty, přes pohádky Boženy Němcové, příběhů o Machu a Šebestové, Fíkovi až po Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Někteří deváťáci si přinesli i knížky i po svých maminkách. Následující ukázka je z práce Barči Gajdůškové a Amálky Ševčíkové z knížky „Alenčina čítanka“: …Alenka viděla z okna první sníh a chtěla jít sáňkovat. Šla tedy pro kamarádku Haničku a jejího bratříčka Vašíka. Než ale stihli vyjít ven, sníh roztál. Alenka byla smutná, ale babička ji uklidnila, že se sněhu a sáňkování ještě dočká.

O dva dny později se deváťáci vypravili za svými kamarády tentokrát do 1. B se stejným posláním jako u předešlé třídy. Opět přečetli prvňáčkům příběhy a malí žáčci s deváťáky vytvořili přenádherné práce pod odborným dohledem paní učitelky Vichorcové, paní učitelky Brandové a paní učitelky Velcerové.

Ondřej Machálek, 9. A

Foto

 

Projekt Záložka do knih spojuje

/19.11.2018/  

Během letošní podzimu se naše škola už poněkolikáté zúčastnila projektu Záložka do knih spojuje školy, tentokrát s tématem Pohádky, bajky, pověsti a příběhy neznají hranice. Během září a října vyrobili žáci prvního a druhého stupně několik stovek nádherných záložek. Nechali se unést do světa fantazie, i když mnohé starší už více než svět pohádek a pověstí láká svět virtuální reality, takže vedle Blanických rytířů a Perníkových chaloupek byly záložky inspirovány počítačovými hrami nebo dokonce sociálními sítěmi. Do základní školy v Považské Bystrici odešel balíček, v němž bylo uloženo 420 nejkrásnějších záložek, poučné materiály o našem městě psané česky, anglicky a německy, a také dopisy a práce našich žáků na téma Slovensko. Během několika dní dorazil do naší školy balíček ze Slovenska, takže všichni naši žáci, kteří se zapojili do vyrábění, dostali malý dáreček ze zahraničí, který snad podpoří jejich čtenářské nadšení.

Kateřina Janků

Fotogalerie

 

Úspěch starších žáků ve florbalu

/19.11.2018/  

Starší žáci naší školy se zúčastnili v říjnu soutěže ve florbalu, a to nejprve oblastního kola, které se konalo ve sportovní hale Uherského Brodu. V něm vybojovali druhé místo v konkurenci pěti základních škol. Tím si zajistili postup do okresního kola. To se konalo v listopadu ve stejné hale a z něho si odnesli krásné třetí místo.

Chtěl bych poděkovat žákům za skvělou reprezentaci naší školy a hlavně za neskutečnou bojovnost a týmového ducha. Soupiska: Adam Salinger, Lukáš Jahaník, David Šmilauer, Dan Valenta, Vít Mikliš, Tomáš Řihák, Kuba Chromek, Ondra Machálek, Tom Malaska, Roman Keňo, Rosťa Sýkora, Michael Christov

za kabinet Tv František Šopík

Foto

 

Tým ZŠ Mariánské končí v projektu Jr. NBA League

/15.11.2018/  

Tento projekt je určený pro děti do 5. třídy, které mají šanci zažít pocity nejlepších basketbalových hráčů klubů NBA. Basketbalový turnaj kopíruje herní systém NBA. Každá škola zúčastněná v projektu reprezentuje jeden z 30 týmů NBA, který jim je přidělen na základě draftu. Cílem je vytvořit pozitivní postoj ke sportu pomocí basketbalu a zážitků, které tato hra přináší a ukázat a učit hodnoty, na kterých nejen basketbal, ale každý sport, stojí (podrobné info na jrnbaleague.cz).

Na konci školního roku 2017/2018 jsme se opět probojovali mezi těchto 30 nejlepších školních týmů. Na základě draftu se z nás stal tým „LA Lakers“ a během října a listopadu jsme prošli třemi hracími koly východní konference skupiny E. Sehráli jsme po 2 utkáních s dalšími týmy naší skupiny a to se ZŠ Olomouc, ZŠ Přerov, ZŠ Tišnov a ZŠ Blansko. Na suverénní Olomouc jsme v obou zápasech nestačili, ale od postupu do play-off Jr.NBA League dělili naše „LA Lakers“ pouhé 2 body ze vzájemného zápasu s Blanskem. Nejlepším hráčem týmu byl vyhlášen Tomáš Mihel, společně s ním tým reprezentovali Radim Koželuha, Adam Bršlica, Lucka Kavková, Nicole Dorazilová, David Václavík, Michal Kunovský, Marek Stojaspal, Jakub Červenka, Tonička Ševčíková, Kryštof Vaculík, Martin Talaš, Edita Bábíčková a Jakub Jurča. Zdravotní omezení neumožnilo odehrát všechny zápasy Markétě Kubíkové.

Děkujeme basketbalistům za reprezentaci školy a trenérovi Dušanu Balijovi za skvělé vedení týmu. Těšíme se příští rok!

M. Bábíčková, D. Balija

Fotogalerie - oficiální web

Fotogalerie

 

Sportovní soutěže - přehled

/12.11.2018/  

Naši žáci se v prvním čtvrtletí tohoto školního roku zúčastnili již několika závodů.

Dne 18. září se konal za velmi pěkného počasí sprinterský víceboj. Tohoto závodu se zúčastnili i žáci 1. stupně a tradičně mladší a starší žáci a žákyně 2. stupně. Dívky a chlapci soutěžili jako družstva, postupně zaběhli 40, 50 a 60 m. O pořadí družstva rozhodoval součet výsledných časů jednotlivců daného družstva. Ti nejlepší jednotlivci si zároveň mohli vybojovat svou individuální medaili v tzv. superfinále, což byl běh 4 nejlepších sprinterů a sprinterek každé věkové kategorie. Nejmladší dívky, tedy holky z 5. tříd ve složení Horáková, Borýsková, Bábíčková a Zybajlová vybojovaly 3. místo. To jim bylo přisouzeno až po přepočítání výsledků (technické potíže) a na své medaile od organizátorů zatím čekají. Individuální umístění v superfinále vybojovala Sofie Horáková (2. místo). Mladší žákyně ve složení Bábíčková, Kutnarová, Šůstková, Matyášová se umístily na 5. místě. Nejlépe si vedly starší žákyně, které ve složení Nesázalová, Hamadová, Vašíková, Hodulíková vybojovaly skvělé 2. místo a Peťa Hamadová 2. místo v superfinále.

Z chlapců byli nejúspěšnější starší žáci, ve složení Řihák, Bartončík, Valenta, Malaska obsadili 3. místo. Nejmladší žáci ve složení Mrákota, Chromek, Červenka, Mihel obsadili 5. místo a mladší žáci (Žižka, Christov, Neděla, Zatloukal) až 9. místo.

Dne 2. října se konaly závody v přespolním běhu. Jedná se opět o soutěž družstev mladších a starších žáků. Podmínky byly i letos velmi těžké, protože od noci pršelo a bylo chladno. S těmito podmínkami se nejlépe vypořádala starší děvčata a ve složení Vašíková, Hamadová, Hodulíková, Šotová, Bohmanová a Harnová vybojovaly skvělé 2. místo. Mladší žákyně (Brulíková, Kutnarová, Bábíčková, Slováková, Hanáčková, Jurčová) obsadily nepopulární 4. místo. Starší chlapci (Bachůrek, Bartončík, Řihák, Bartek, Bartoš) obsadili stejně jako dívky 2. místo. Mladší chlapci (Pazdera, Marino, Hřib, Cibulka, Jánský, Milička) se také umístili na 4. místě.

A přemístíme se k halovým závodům. Na konci října si vybojovali starší chlapci postup do krajského kola florbalu - připravujeme.

Medailistům gratulujeme k dosaženým výkonům a všem děkujeme za sportovní reprezentaci školy.

za kabinet Tv Martina Bábíčková

 

Oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky

/06.11.2018/  

V pátek 26. října se naše škola zapojila do celorepublikových oslav 100. výročí vzniku Československé republiky a to možná trochu netradičně, sportovně – BĚHEM PRO REPUBLIKU. A protože se výuka v daném týdnu ubírala v hodinách dějepisu a vlastivědy k tomuto historickému okamžiku, páteční den už jsme všichni věnovali přípravám na běh. Od rána panovala ve škole dobrá nálada, oblékali jsme se do národních barev, chystali jsme vlaječky, čelenky v barvách trikolory, nálepky na obličej a další zajímavé rekvizity. V 10. hodin už jsme po třídách stáli nastoupeni na travnaté ploše stadionu Lapač a pan ředitel slavnostně zahájil celou akci, kterou jsme nazvali BĚH PRO REPUBLIKU. Společně jsme si zazpívali hymnu a pan učitel Stanislav Zlámal nám všem, žákům, přítomným rodičům i prarodičům přiblížil, jak probíhal zrod republiky před 100 lety v našem městě. A poté štafetový běh po třídách, kdy bylo cílem uběhnout symbolických 100 km, mohl začít.

Na start se nejprve postavili naši nejmladší žáci, prváčci, společně se svými patrony, deváťáky a samozřejmě třídními učitelkami. Jak doběhla poslední dvojice, startovaly druhé třídy, opět se svými učiteli a takhle to šlo dál až po 9. ročník. Ti nás mile překvapili, protože se automaticky postavili na start znovu, i když své symbolické kolo zaběhli jako první. K dětem se přidávali i netřídní učitelé, pan ředitel, paní zástupkyně, ale také vedoucí školní jídelny, paní ekonomka a pan školník, rodiče, maminky s kočárky, mladší sourozenci, ale také babičky a dědečci dětí. Celou akci jsme ukončili během pro všechny zájemce a věřte, že nás bylo hodně! Ve skutečnosti jsme naběhali mnohem více jak 100 km, ale to, že jsme společně strávili den venku, při pěkném počasí, s dobrou náladou, v přátelské atmosféře, na to jen tak brzo nezapomeneme. A jako upomínku na tento den jsme si odnesli odznak s vlajkou naší republiky, který nám má připomínat nejen tento den.

A proto - děkujeme za nápad panu řediteli, organizátorům za přípravu akce, učitelům za přípravu tříd a rekvizit, dějepisářům a učitelům za vědomostní osvětu, žákům za ten správný přístup, zápal a radost z pohybu, rodičům a prarodičům za podporu, paní Švehlíkové za fotodokumentaci, kuchyni za dobrý oběd.

Za všechny vyučující M. Bábíčková

Fotogalerie - foto - paní Švehlíková

 

Logická olympiáda 2018

/06.11.2018/  

Nenechte se zmást nadpisem. Vůbec se totiž nejedná o sportovní klání, ale právě naopak. Jedinou část lidského těla, kterou musí olympionik zapojit, je mozek. Ale i toto zápolení může být namáhavé až bolestivé. Své o tom ví čtveřice žáků naší školy, která se svým logickým myšlením probojovala do krajského kola ve Zlíně. Tomuto krajskému kolu předcházelo kolo základní, které mohli všichni přihlášení žáci absolvovat u počítače ve škole, příp. doma. Celkem se základního kola zúčastnilo 61 761 soutěžících z 3 007 škol z celé republiky.

Kteří jsou tedy ti čtyři postupující z naší školy? V kategorii A (3. – 5. ročník ZŠ) se mezi 50 nejlepších probojoval Jakub Jurča z 5.A (mimochodem z celého Uh. Brodu postoupil do kraje už jen jeden žák z Katolické ZŠ). V kategorii B (2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých SŠ) postoupili Petra Kretková a Roman Keňo z 9.B a Adam Salinger z 9.A. S nimi se z Brodu nominoval také pouze jediný žák, a to z gymnázia. Umístění v kraji bylo následující: Jakub Jurča – 13. místo, Roman Keňo – 16. místo, Petra Kretková – 28. místo, Adam Salinger – 48. místo.

I když žádný z našich žáků nepostoupil do republikového finále, můžeme být právem hrdi na to, jak skvěle reprezentovali naši školu. Závěrem bych jim chtěla pogratulovat nejen za sebe, ale určitě i za všechny žáky a učitele naší školy za jejich výborné umístění.

za kabinet matematiky Monika Machálková

Fotogalerie

 

 

Týden napříč školou - týden plný zážitků

/28.10.2018/  

Poslední říjnový týden se naši druháci setkali postupně se třemi různými ročníky. V úterý jsme se vydali do knihovny. Tady jsme byli přivítáni deváťáky z knihovnického kroužku, kteří si pro nás připravili program k halloweenu. Ve skupinách jsme plnili křížovky, doplňovačky a malovali strašidelný dům. Naši deváťáci nás k tomu inspirovali svými převleky.

Následoval program se sedmáky, kteří druháky opět provedli světem mikroskopů. Tentokrát jsme společně s nimi zkoumali vodní svět larvy a kukly komára, jeho vývoj. Od našich starších kamarádů jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací.

Celý týden jsme ukončili s 5.B, která nám dala nahlédnout do dějin. Pomocí prezentace a dalších činností jsme se dozvěděli střípky ze staleté historie naší republiky. Druháci se na tento týden moc těšili a starší spolužáci naplnili jejich očekávání. V našem hodnocení získali všichni plný počet bodů.

Tento týden jsme uzavřeli štafetovým během, kterého se zúčastnili i někteří rodiče. Děkujeme všem dětem a paní učitelce D. Vichorcové, M. Bábíčkové a M. Krajčové za uplynulý týden.

2.A + 2.B + M. Kučerová + E. Machálková

 

Halloweenské dopoledne s knihovnou

/28.10.2018/  

V úterý 23. října si kroužek mladých knihovníků přichystal pro žáky 2. tříd zábavné dopoledne s halloweenskou tematikou. Druháky jsme si rozdělili do čtyř skupinek a ti společně plnili jednotlivé úkoly. Do úkolů jsme zakomponovali vlastní halloweenský příběh o knihovníku Kosťovi, který pro druháky napsal Kryštof Švehlík a Ondra Machálek z 9. A. Děti si prohlédly také knížky na téma Halloween a nové knižní přírůstky do knihovny, které si zde mohou zapůjčit. Největší ohlas u žáků i u nás měl úkol, kdy si děti měly připravit krátký halloweenský taneček a k němu básničku. Potom druháci kreslili, jak si přestavují městečko Halloween a hlavního hrdinu příběhu - knihovníka Kosťu. Dále se děti s tužkou v ruce toulaly tajemným bludištěm, doplňovaly úkoly s čarodějnicemi a pavoučky. Deváťáci si oblékli zajímavé kostýmy jako např. mumie, jednorožec, kočka, „zašitá“ družička a koloušek.

Program sestavili Tom Kreisl, Terka Králíková, Míša Kročilová z 9. A a Áďa Konečná, Verča Bistrá a Venda Šmigurová z 9. C. Na závěr společných aktivit jsme vyhodnotili nejlepší skupinku a předali malé odměny. Při těžkých chvílích jsme byli velice vděční za výpomoc paní učitelky Dagmar Vichorcové, jinak jsme vše zvládali v pořádku. Druháci pracovali velmi usilovně a my všichni se těšíme na další setkání s našimi mladšími spolužáky.

Tereza Králíková a Michaela Kročilová, 9. A

Fotogalerie

 

Workshop školního parlamentu

/28.10.2018/  

V pondělí 22. října 2018 za námi do školy přijel pan Petr Bureš, který si připravil program pro členy školného parlamentu. Bydlí v Jirkově u Chomutova, takže cesta k nám byla celých 400 kilometrů dlouhá. Věříme, že zdolaných kilometrů nelitoval a užil si celodenní program stejně jako my. Sešli jsme se v hojném počtu, všichni členové školního parlamentu od čtvrtých po deváté třídy. Na začátku nás pan Bureš seznámil s pravidly, která je dobré dodržovat nejen při workshopu, ale vlastně kdykoli při komunikaci. Ukázalo se, že jsme byli schopní tato pravidla dodržovat na více než 90 %, což je úspěch. Jednou z aktivit byl Životopis, kdy jeden z odvážlivců předstoupil před ostatní a představil se. Ostatní se nejen něco nového dozvěděli, ale také zhodnotili projev mluvčího. Velkou popularitu rychle získaly hry Kompot, Místa si vymění a další aktivity. Při závěrečném hodnocení vyšlo najevo, že společně strávený den se líbil nejen nám žákům, ale i panu Burešovi. Nejdůležitější je, že jsme se lépe poznali, seznámili a získali nové poznatky o tom, jak by náš parlament mohl fungovat a co nového bychom mohli zkusit.

Členové školního parlamentu

 

Peer chvíle s prváčky

/28.10.2018/  

Dne 24. 10. 2018 jsme my, účastníci kroužku Peer aktivisté, uváděli námi připravovaný program pro ještě neznámým novým prostředím zmatené prváčky. Naším společným úkolem bylo hrát hry na stmelení a poznávání zatím nového kolektivu. Třída 1. A byla více nesmělá, kdežto třída 1. B byla poněkud aktivnější a zvídavější. Měli jsme připravenou kolekci her a všichni z účastníků jimi byli více než nadšeni. Usměrňovat a napomínat je nebylo vůbec třeba, respekt ke starším byl pro ně absolutní samozřejmostí. Všem se společně strávená hodina líbila a k našemu potěšení se jim ani nechtělo vracet zpátky k výuce. I vy, milí žáci prvního stupně, se můžete na nás, Peer aktivisty, brzy těšit!

Agáta Červenková, Dorota Bučková

 

Sběr papíru

/28.10.2018/  

Ve dnech 19., 20. října 2018 proběhne sběr tříděného odpadu. DĚKUJEME VŠEM, KDO TŘÍDÍ ODPAD, ZAPOJILI SE A POMÁHAJÍ TAK ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ I NAŠÍ ŠKOLE. Poděkování patří také našim deváťákům a panu školníkovi.

 

Seznamovací pobyt šestých tříd

/30.09.2018/  

Hotel Jelenovská, obklopený lesem a čerstvým ovzduším, se stal tradičním každoročním cílem pořadatelů seznamovacích pobytů šestých tříd. Tentokrát nás čekal nelehký úkol, do šestého ročníku nastoupily rovnou tři třídy, a tak dvě z nich jely na seznamovací pobyt současně, pobyly zde od pondělí do středy. Většinu her a aktivit, které si kladou za cíl děti lépe seznámit, stmelit kolektiv a naučit jednotlivce spolupracovat, absolvovaly tyto dvě třídy odděleně. Společnou aktivitou byla oblíbená pohybová hra Mnohonožky, kde jednotlivci a skupinky naběhají mnoho desítek metrů v podobě „broučků“ couvalka, párovka, svazonožka, držalka a nosilka namakaná. Šesťáci ukázali, že dokáží daleko více, než by od nich mnozí dospělí očekávali, a tentokrát tuto hru zvládli úplně sami bez pomoci dospělých, včetně zavazování šátků, zapisování a počítání bodů. Dospělí jen trošku radili a dohlíželi na fair play. Po celou dobu letošního pobytu byla výhodou nejen šikovnost a samostatnost našich šesťáků, ale také příroda k nám byla více než milostivá a dopřála nám po celý týden překrásné, teplé, slunečné počasí. Proto jsme zvládli více sportovních a pohybových aktivit než jindy, kdy nám třeba i celou dobu pršelo. Výdej energie byl sice velký, ale hotelová kuchyně nás dostatečně zásobovala, dopřávali jsme si nejen snídaně, obědy a večeře, ale i dopolední a odpolední svačinku. Jen pitný režim v podobě celodenně dostupného čaje a samozřejmě kohoutkové vody se zdál některým žákům být nedostatečný a během pobytu vykoupili veškeré přeslazené limonády z recepce hotelu. V polici zůstala jen opuštěná cenovka… Ve středu se konal tradiční společný oběd všech šesťáků, tentokrát za účasti vzácného hosta – pana ředitele Jandáska, který doprovodil třídu 6.A do hotelu a s třídami 6.B a 6.C odjel zpět do Uherského Brodu. Obě skupiny podnikly i přibližně desetikilometrovou túru na zříceninu hradu Brumov (jak jsme se posléze dozvěděli z několika slohových prací žáků, šli jsme na hrad Brumlov). Všichni žáci si užili dostatek zábavy a legrace ať při organizovaném programu, tak i při koupání v bazénu, na pokojích a hlavně na hotelové chodbě, kde se sdružovali, dokonce i v autobuse, kde se zpívalo. A přestože byla letos lékárnička využita daleko více než v předešlých letech, věříme, že si pobyt všichni užili, že to bylo – cituji naše žáky – megadobré:-)

Kateřina Janků, Blanka Kňazejová

 

9. ročník republikovéhé finále OVOV s účastí ZŠ Mariánské náměstí

/30.09.2018/  

Již po čtvrté v řadě za sebou se probojovala Nela Bábíčková ze 7.A do republikového finále OVOV, které se i letos konalo na začátku září v Brně.  Do finále postoupila přes okresní a krajské kolo, které se konalo v červnu. Tato akce je výjimečná zejména počtem žáků, kteří se do finále probojují - vždy je jich okolo 650 a čím jsou sportovci starší, konkurence v jejich věkové kategorii vzrůstá.

9. ročník RF OVOV byl opět skvěle zorganizovaný a nabitý úžasnou atmosférou. I letos se na atletickém stadionu VUT sešlo mimo mladých závodníků s doprovodem učitelů nebo rodičů na 60 sportovních legend, kteří ochotně mladým závodníkům sdělovaly své životní sportovní osudy a zážitky a poukazovaly na to, že je to cesta náročná, tvrdá a je k ní potřeba vůle, disciplína, píle a vytrvalost. A přestože jsou už dnes ve „sportovním důchodu“, velká většina z nich u sportu zůstala – většinou jako trenéři dětí.

Program této třídenní sportovní akce je nabitý od samotného příjezdu sportovců.  Registrace, ubytování na kolejích VUT, individuální trénink na stadionu, večerní nácvik slavnostního nástupu, druhý den následuje slavnostní zahájení akce a dva dny závodů začínají. Všichni absolvovali deset disciplín. První den sprint 60 m, skok daleký, skoky přes švihadlo, shyby na šikmé lavičce, medicinbal, druhý den následovaly disciplíny trojskok, kliky, leh-sedy, hod kriketovým míčkem a běh 1000 m či driblink – vše podle pravidel OVOV a v duchu fair-play.

„Vypnutí sil“ a odreagování  přišlo až s exhibičním závodem slavných sportovců, kteří plnili stejné disciplíny jako závodníci za jejich mohutného povzbuzování. Na sportovní ploše si zasoutěžili např. Ilona Burgrová (basketbal), Míša Hrubá (skok vysoký), Petr Frydrych (hod oštěpem) a další. Po celou dobu si všichni mohli užít i bohatý doprovodný program, popovídat si  i s handicapovanými sportovci,  posbírat cenné podpisy, které všichni ochotně rozdávali.

Po dvou závodních dnech Nela končí na 22. místě ze 72 závodnic její věkové kategorie. Vylepšila své výkony ve sprintu, hodu medicinbalem, trojskoku, švihadle a klicích. Nele gratulujeme a přejeme jí, ale i všem sportovcům naší školy, ať se jim v novém ročníku OVOV daří a bojují, protože tyhle zážitky vám nikdo nevezme.

Martina Bábíčková

Republikové finále 2018 - oficiální video

 

Školního rok 2018/2019

/27.08.2018/  

Dokumenty k zahájení školního roku:

Rozvrh hodin pro žáky 2. stupně

Rozvrh hodin pro žáky 1. stupně

Seznam žáků 6. tříd

Seznam žáků 1. tříd