Osmáci a deváťáci navštívili výstavy věnující se Uherskému Brodu za 2. světové války
V rámci oslav 80. výročí ukončení 2. světové války si žáci osmých a devátých tříd nenechali ujít výstavy, které jim pomohly pochopit, jakými hrůzami obyvatelé Uherského Brodu procházeli, a přesto to mnohé z nich nezlomilo a přes riziko ztráty vlastního života se zapojili do protinacistického odboje, a stali se tak hrdiny v pravém slova smyslu.
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě připravilo výstavu 120 dobových fotografií z let okupace Uh. Brodu s trefným názvem „Když městem prošla válka“. V ikonickém prostředí sloupového sálu se na 25 panelech ukázal Uherský Brod pro mnohé žáky ve zcela novém světle, ovlivněném totalitní mocí a nacistickým smýšlením a zlovůlí. Fotografie zachytily výjimečné okamžiky i běžný život v ulicích protektorátního města, stejně jako škody způsobené válečnými událostmi.
Další výstava s názvem „Měli odvahu žít“, umístěná v Galerii Panského domu, byla věnována osudům občanů Uherského Brodu a blízkého okolí, kteří se aktivně zapojili do protinacistického odboje na Uherskobrodsku. Na patnácti panelech, rozdělených podle jednotlivých oblastí odboje, byli připomenuti například členové Obrany národa, Sokola, Orla, pracovníků České zbrojovky, ale i rodiny Lužova a Stratilova či tragický osud židovské komunity.
Žáci s velkým respektem a úctou vyhledávali informace např. o velké morální autoritě – starostovi Uherského Brodu panu Bohuslavu Lužovi, náčelníkovi Orla panu Antonínu Hrubém i o náčelníkovi Sokola panu Františku Bárovi, kteří všichni svůj život ukončili v koncentračních táborech, tak jako většina židovských spoluobčanů. Zaujal je též osud mladých letců pocházejících z Uherského Brodu, kteří bojovali za svobodu své země v rámci RAF jako byli rotmistr. Jan Křivda nebo kapitán Vladimír Kubíček a mnoho dalších hrdinů. Některé z osobností jsou dnes zaznamenány i v názvech ulic našeho města.
Obě výstavy byly instalovány jako připomínka osvobození Uherského Brodu 26. dubna 1945 se snahou poukázat na nedoceněnost mnohých činů našich předků a především na nezbytnost si je každoročně připomínat, aby nikdy neupadly v zapomnění
M. Krajčová, Z.Uhrová