Poznávací zájezd do Norska
Dne 10. června nadešel den odjezdu žáků 8. a 9. tříd do Norska, kde máme poznávat nejen krásy norské přírody, ale navštívit i světově známá města a místa. Čeká nás dlouhá cesta přes celou republiku, Německo, Dánsko, Švédsko a Norsko. Do nejvzdálenějšího místa, které máme navštívit, mapa ukazuje vzdálenost 2400 km.
Den první: Po naložení kufrů a „ubytování se“ v autobuse vyrážíme v půl 8 ráno od školy směr Brno, v Praze k nám přisedá naše průvodkyně a řízení se ujímá jiný řidič, který v Berlíně „předává volant“ dalším dvěma řidičům. Ti už s námi jedou směr německý přístav Rostock, kde se ve večerních hodinách naloďujeme na trajekt. Využíváme možnosti volného pohybu, někteří občerstvení a také možnosti natáhnout si nohy nahoru – postel nás tuto noc nečeká… Po dvou hodinách plavby jsme v Dánsku. Je půlnoc.
Den druhý: Krátké noční zdřímnutí a čeká nás nalodění na další trajekt. Po vylodění asi po půl hodině plavby jsme ve švédském Helsinborgu a můžeme klidně spát až do rána. Budíme se v Norsku, vítá nás polojasný den a po protažení a ranní hygieně na parkovišti už pokračujeme do hlavního města Norska, do Osla. Po prohlídce centra města, obdivování budovy Grand Opery připomínající svým tvarem ledovec vynořující se z moře, se ocitáme na místě, ze kterého je úchvatný výhled na celé město, jeho členitost, Oslofjord s mnoha loděmi a přístavními místy. Také obdivujeme malé sauny přímo „na vodě“ v centru města, které místní běžně využívají. Jsme zpátky u autobusu a vyjíždíme směr sever, až za Lillehammer, do místa našeho ubytování zvaného Skiekampen. Dostáváme klíčky od krásných a stylově zařízených chat, jsme obklopeni nádhernou přírodou a vybalujeme to nejnutnější z našich kufrů. Pro dnešek už jen odpočinek – i když, ten vrchol rozlehlého lyžařského střediska Skeikampen, pod kterým jsme se právě ubytovali, láká k výstupu…
Stravu pro nás připravují české paní kuchařky v jedné z chatek, kde si jídlo, připravené v termokrabičkách, večer vyzvedneme a sníme v pohodlí „našich“ chat. Rovněž už dostaneme připravenou snídani na ráno, protože nás čeká brzké vstávání a celodenní zážitky.
Den třetí: Brzy ráno vyrážíme na celodenní výlet do údolí Gudbransdalen, které dále navazuje na další údolí Romsdalen s nesčetným počtem vodopádů, až tam, kde řeka Rauma ústí do Romsdalsfjordu… Čeká nás adrenalinový výjezd Trolí stezkou s 11 serpentinami a dalšími vodopády, na vrcholu nás čeka procházka stezkou a úchvatné výhledy do údolí Isterdalen. Pokračujeme Orlí stezkou s dalšími 11 serpentinami, přejíždíme lodí přes fjord a přijíždíme do krásného městečka Geiranger. Než nastane čas obdivovat fjord z výletní lodi, procházíme se po ulicích Geirangeru a doplňujeme zásoby v místním obchodě. Na lodi obdržíme sluchátka a jsme připraveni užít si plavbu Geirangerfjordem i s výkladem. Po stranách se tyčí strmé útesy s mnoha vodopády a příroda je zkrátka dechberoucí… Autobusem pokračujeme kolem ještě zamrzlého jezera Djupvatnet v nadmořské výšce 1030 m, kde si ještě užijeme klasické zimní radosti v podobě koulovačky a vracíme se směr kemp. Tento večer, kdy už si zvykáme, že tady tma v těchto měsících není, večeříme (za světla) o půlnoci.
Den čtvrtý: Po snídani, kterou jsme si užili po opravdu delším spánku, se vydáváme na návštěvu norské střední školy školy Gausdal. Tato škola se zaměřuje na sportovní aktivity, je velmi prostorná, má okolo 150 studentů, kteří se kromě běžné výuky věnují mnoho hodin trénování. A sporty? Různorodé – biatlon, atletika, basketbal, volejbal, fotbal, běžkování… Sportují po celý rok, ve vnitřních i vnějších prostorech, v jakémkoliv počasí, neboť se řídí heslem, že „není špatného počasí, jen špatného oblečení“.
Při návratu do kempu projíždíme částí Cesty Peera Gynta, 17km úsekem s krásnou přírodní scenérií, s typickými chatkami, přírodními jezírky a specifickou severskou flórou – nejvíce jsme obdivovali sobí mech norský, který tu všude roste v hojné míře. A počasí v tento den? Typicky norské – často déšť, chvilku slunce…
Den pátý: Konečně nás čeká slunný den. Dnes je naším cílem olympijské město Lillehammer. Autobus nás vysazuje nad skokanskými můstky, které byly vybudovány pro zimní olympijské hry. Ty město hostilo v roce 1994. O krásné zážitky se nám postarali skokani na lyžích, trénují celoročně. Vydáváme se na prohlídku olympijského muzea a skanzenu Maihaugen, který je v Lillehammeru jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí. Maihaugen s téměř 200 budovami je jedním z největších severoevropských skanzenů a jedním z největších kulturních zařízení v Norsku.
Po návratu do kempu se ještě skupinka osmi dobrodruhů vydává na vrchol Skeikampen do nadm. výšky 1124 m. Vrchol zdoláváme poměrně rychle, času máme dostatek, nezatmíme a tak ještě zvládneme krásnou část hřebenovky s úžasnými výhledy na všechny strany a na dalším vrcholu sestupujeme zpět do údolí a do kempu. Nadešel čas sbalit kufry a pouklízet naše velmi komfortní ubytování.
Den šestý: 7.00, čas odjezdu směr Česká republika. Na zpáteční cestě ještě zastavujeme v Kodani, hlavním městě Dánska. Prohlížíme si symbol města, Malou mořskou vílu, královský zámek Amelienborg, starý přístav. Poslední kratší rozchod, zpět do autobusu a stejnou cestou jako do Norska míříme zpět, plní zážitků a dobrého pocitu, že tenhle výlet stál za to…
Den sedmý v poledne přijíždíme do Uherského Brodu.
Prohlédněte si naše Reals z Norska na Instagramu a Fb.
Martina Bábíčková, Jana Procházková, Inna Poliak