Na konci školního roku město Uh. Brod pravidelně oceňuje nejlepší žáky devátých tříd základních škol. Za naši školu byly oceněny Viktorie Krčová, Michaela Vavříková a Lucie Kubešová.

Viktorie Krčová, žákyně 9.A

Viktorie nastoupila v roce 2022 na ZŠ Mariánské náměstí v Uherském Brodě. Po celé čtyři roky patří mezi žáky s nejvzornější docházkou ve třídě, čímž dlouhodobě prokazuje svou zodpovědnost a svědomitý přístup.
Vedle školních povinností se již od raného dětství intenzivně věnovala anglickému jazyku a taktéž sportu, především házené.
Od šesté do deváté třídy reprezentovala školu především v oblasti cizích jazyků. Každoročně se účastnila olympiády v anglickém jazyce a v osmém a devátém ročníku také olympiády v německém jazyce. Významné úspěchy zaznamenala rovněž v dějepisné soutěži Velkomoravská olympiáda, kde školu reprezentovala celkem třikrát a v osmém ročníku postoupila až do finále.
Vedle vědomostních soutěží se aktivně zapojovala také do sportovních aktivit a soutěží.
Ve svém volném čase navíc ochotně a s aktivním přístupem pomáhala škole při organizaci dnů otevřených dveří a zapojovala se do projektu Patron – Mám toho, kdo mi pomůže, určeného pro předškoláky a žáky prvních tříd.
Po celou dobu svého studia byla Viktorie příkladem zodpovědného přístupu, ochoty, vytrvalosti a aktivního zapojení do školního života. Svými studijními výsledky, sportovními aktivitami i reprezentací školy významně přispěla k dobrému jménu školy.
Do další etapy života na střední škole přejeme Viktorii mnoho úspěchů a radosti z nových příležitostí.

—–

Michaela Vavříková, žákyně 9. B

Michaela je žákyní ZŠ Mariánské náměstí od šesté třídy. Po celou dobu školní docházky má výborný prospěch. Ve škole ji baví hlavně výuka jazyků. V šesté až osmé třídě reprezentovala naši školu v okrskovém kole recitační soutěže, kde vždy získala Ocenění poroty.
Mezi svými spolužáky je od počátku oblíbená nejenom pro svůj úsměv, ale hlavně proto, že jim pomáhá. Míša je nejenom chytrá, ale je i přátelská, snaží se vždy poskytnout radu. Když její spolužáci některému učivu nerozumí, úlohu jim vždy ráda vysvětlí a poradí správné řešení. Míša je také tzv. tiskový mluvčí třídy, pokud se ve třídě vyskytne mezi spolužáky nějaký problém, ráda ho pomůže vyřešit.
Mezi její koníčky patří pečení, ráda čte a chodí ven s kamarády. Na Základní umělecké škole v Uherském Brodě absolvovala sedmiletý cyklus ve hře na kytaru. Navštěvovala zde také dva roky dramatický obor.
Po ukončení základní školy bude studovat na Gymnázium J. A. Komenského v Uherském Brodě.

—–

Lucie Kubešová, žákyně 9.C

Po celou dobu školní docházky byla velmi svědomitou a zodpovědnou žákyní. Na vyučování se vždy pečlivě připravovala, plnila své povinnosti s maximální snahou a dosahovala výborných studijních výsledků. Její přístup ke vzdělání byl příkladem pro ostatní spolužáky a učitelé se na ni mohli vždy spolehnout.
Kromě studijních úspěchů však vyniká také svými lidskými vlastnostmi. Je kamarádská, vstřícná a ochotná pomoci každému, kdo to potřebuje. Slabším spolužákům trpělivě vysvětlovala učivo a nikdy neodmítla pomoc. Ve třídním kolektivu byla oblíbená díky své pozitivní povaze a smyslu pro humor. Nikdy nekazila zábavu a dokázala vytvořit příjemnou atmosféru při školních i mimoškolních aktivitách.
Svým chováním, přístupem k práci i vztahy mezi spolužáky je skvělým příkladem toho, jak by měl vypadat nejen výborný žák, ale také dobrý člověk. Jsem rád, že právě Lucka může reprezentovat třídu 9.C při ocenění nejlepších žáků.

třídní učitelé

Fotogalerie

Poslední hodina kroužku Mladého zdravotníka se nesla ve velmi výjimečném duchu. Naši mladí zdravotníci měli jedinečnou příležitost navštívit stanoviště rychlé zdravotnické záchranné služby v Uherském Brodě a na vlastní oči poznat práci profesionálních záchranářů.

Po příchodu se nás ujali zkušení zdravotníci, kteří dětem poutavou formou přiblížili svou každodenní práci. Žáci si mohli prohlédnout sanitní vůz nejen zvenku, ale i zevnitř, kde se dozvěděli, jaké vybavení je potřeba pro záchranu lidského života. Velký zájem vzbudily přístroje, se kterými se běžně nesetkají – například monitor životních funkcí nebo kyslíková výbava.

Děti si mohly také vyzkoušet některé jednoduché úkony. Záchranáři jim změřili saturaci kyslíku v krvi a vysvětlili, proč je toto měření důležité. Velkým zážitkem bylo i svezení na transportním lehátku, které běžně slouží k převozu pacientů do sanitního vozu.

Celá návštěva byla velmi interaktivní a děti se mohly na cokoliv zeptat. Záchranáři trpělivě odpovídali na všechny otázky a podělili se o své zkušenosti z praxe. Atmosféra byla přátelská a inspirativní – mnohé žáky tato návštěva nadchla natolik, že začali přemýšlet o budoucím povolání ve zdravotnictví.

Na závěr na nás čekalo milé překvapení – záchranáři na rozloučenou zapnuli sirénu sanitky, takže jsme si mohli poslechnout typické „houkání“, které neodmyslitelně patří k jejich práci.

Tímto bychom chtěli záchranářům z Uherského Brodu srdečně poděkovat za vstřícnost, ochotu a čas, který našim dětem věnovali. Pro všechny účastníky byla tato návštěva nejen poučná, ale také velmi inspirativní tečka za celoroční prací v kroužku Mladého zdravotníka.

Petra Součková

Fotogalerie

Ve čtvrtek 4. 6. 2026 se naše školní družina zúčastnila atletické olympiády na stadionu Lapač. Naši školní družinu reprezentovalo 8 dětí: Matyáš Matěj, Štěpánek Jakub, Máťa Matyáš, Kumpová Kateřina, Jančaříková Nela, Kubáník Lubomír, Muntean Denis a Šála Michal.

Děti reprezentovaly naši školní družinu ve třech disciplínách: běh na 50 m, skok do dálky z místa a hod kriketovým míčkem.

S dětmi jsme se vydali na stadion Lapač, kde jako první proběhlo slavnostní uvítání a následovalo soutěžení v jednotlivých disciplínách a věkových kategoriích.

Olympiády se účastnilo 12 školních družin a celkem 158 závodníků. Rozdalo se 63 medailí a diplomů.

Z našich šikovných účastníků se na stupni vítězů objevili:

Matěj Matyáš – 3. místo (skok)

Matěj Matyáš – 2. místo (hod)

Matyáš Máťa – 3. místo (běh)

Denis Muntean – 2. místo (skok)

Všechny děti moc chválím.

Koníčková Veronika

Fotogalerie

Po školním a regionálním kole se konalo v pátek 22. května celorepublikové finále Olympiády mediální gramotnosti v Praze na Nové radnici, do kterého se s přehledem probojovala také naše žákyně 8.B, Sofie Vaculová. Z celkových 52 000 zájemců o zvýšení mediální gramotnosti postoupila do tohoto závěrečného klání zhruba stovka účastníků ve třech kategoriích. V nejstarší kategorii 8. a 9. tříd se Sofie vůbec neztratila a celkově se umístila na 16. příčce. Odměnou byl pro soutěžící bohatý doprovodný program v podobě úvodního slova ředitele Českého rozhlasu, R. Zavorala nebo přednáška novinářky P. Wolfové.
Za reprezentaci školy patří Sofii obrovský dík a přejeme jí mnoho dalších úspěchů nejen v mediální sféře.

Martina Krajčová

Fotogalerie

Na naší škole proběhl tradiční jarní sběr papíru a elektroodpadu. Do sběru se zapojili žáci napříč všemi ročníky a společně se jim podařilo nasbírat velké množství materiálu, který bude dále ekologicky zpracován a recyklován.

Pořadí tříd bylo vyhodnoceno podle průměrného množství sběru na jednoho žáka. Nejúspěšnější třídou letošního jarního sběru se stala 1.B, která nasbírala úctyhodných 2834 kg. Na druhém místě skončila 6.C s výsledkem 2837 kg a třetí místo obsadila 5.B, která nasbírala celkem 1217 kg.

Mezi jednotlivci se nejvíce dařilo Kevinu Záhorovi z 1.B, který přinesl neuvěřitelných 2532 kg sběru. Výborných výsledků dosáhly také Vanessa Fialová z 6.C s 2281 kg a Michaela Koželuhová z 8.A s 816 kg.

Velké poděkování patří také IRPŠ, které věnovalo knižní poukázky pro tři nejlepší jednotlivce letošního jarního sběru.

Děkujeme všem žákům, rodičům i třídním učitelům za podporu a aktivní zapojení. Každý kilogram se počítá a společně jsme opět ukázali, že nám na přírodě záleží.

Vedení školy

Fotogalerie

Náš školní dvůr a hřiště se v pátek proměnily v badatelské centrum. Žáci třetích a čtvrtých tříd si vyzkoušeli počítání takzvaných gradovaných úloh. Co jsou to gradované úlohy? Představte si sérii příkladů, které začínají velmi jednoduše a s každým dalším krokem se jejich obtížnost mírně zvyšuje. Každý žák začíná na stejné startovní čáře, ale postupuje svým vlastním tempem tak vysoko, kam až ho jeho schopnosti a odvaha pustí. Děti měly připravené matematické úlohy rozdělené do tří úrovní. Třeťáci a čtvrťáci se do řešení pustili s obrovským nasazením. Sami si mohli vybrat úlohu a stupeň obtížnosti, který budou řešit. Výsledky zapisovali do připravených tabulek. I žáci, kteří v matematice obvykle zápasí, zažili úspěch na základní úrovni. To jim dodalo odvahu zkusit těžší příklady. Rychlejší a nadanější počtáři se nenudili, směřovali k nejvyšším úrovním, které pro ně znamenaly skutečný oříšek a logickou výzvu. Po skončení hodiny odcházeli na přestávku s pocitem, že matematickou výzvu zvládli na jedničku.

Vyučující třetích a čtvrtých tříd

Fotogalerie

 

Ve středu 27. května 2026 se na zahradě MŠ Olšava uskutečnil tradiční Den dětí. Starší žáci ze ZŠ Mariánské náměstí pod vedením učitelů připravili pestrý program plný soutěží, her a pohybových aktivit.

Na jednotlivých stanovištích si děti užily skákání v pytli, balanční čočky, chůdy, švihadla, prolézací tunel, diskgolf i překážkovou dráhu. Vyzkoušely si také tenisový míček s raketkou a lovení rybiček.

Za splněné disciplíny získávaly děti žetony, které si následně mohly v obchůdku připraveném rodiči vyměnit za sladkosti, záložky a další drobné odměny. Na závěr si pochutnaly na nanuku a špekáčku.

Děkujeme všem organizátorům z Iniciativy rodičů a přátel školy, pedagogům, zaměstnancům naší školy i Mateřské školy Olšava, Domu dětí a mládeže za zapůjčení atrakcí a také sponzorům, kteří akci finančně podpořili. Díky společnému úsilí všech zúčastněných proběhla oslava svátku dětí ve skvělé atmosféře.

Jana Hladišová

Fotogalerie

© 2022 Základní škola Mariánské náměstí Uherský Brod